Wydarzenia Oświęcim

Posadzili dąb Wolności

Prezydent Kraju Basków Iñigo Urkullu Renteria, przewodnicząca Parlamentu Prowincji Biskaia Ana Otaduy Biteri, prezes Stowarzyszenia dla Tradycji i Kultury Europejskiej Enrique de Villamor wspólnie z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem zasadzili dąb Wolności w parku na Zasolu. 

Drzewo pochodzi z Guerniki, pierwszej historycznej stolicy Kraju Basków. Miasta, które w 1937 roku zostało zbombardowane przez Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego gen. Franco. 26 kwietnia minie 80 lat od tej tragedii. W uroczystości wzięła udział młodzież baskijska i polska. – Ten dąb symbolizuje godność ludzką. To wartość, którą należy bronić, szanować i promować – mówił w trakcie ceremonii Iñigo Urkullu Renteria, prezydent Kraju Basków. – Sadzimy drzewo z Guerniki wspólnie, chcąc wyrazić nasze zobowiązanie do tworzenia lepszego świata, który będzie szanował życie, godność i prawa wszystkich ludzi – dodał.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podkreślił, że ceremonia jest ważnym głosem we współczesnej dyskusji o wolności, o prawie człowieka do życia w pokoju. – Sadzonka historycznego dębu Wolności z Guerniki, miasta podobnie, jak Oświęcim, boleśnie naznaczonego przez historię jest naszym głosem w walce o poszanowanie godności ludzkiego życia, o tolerancję dla innych, niezależnie od wyznawanej religii, koloru skóry czy przekonań – mówił.

Delegacja z kraju Basków, wśród której byli też politycy z różnych partii i młodzież, zwiedzała Muzeum Auschwitz. Poznała też miasto. Gościła w Muzeum Zamek, Centrum Żydowskim i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży. Młodzież była również u swoich rówieśników w PZ nr 2. Wielkim przeżyciem dla nich było spotkanie ze świadkiem historii, panem Bogdanem Bartnikowskim, byłym więźniem KL Auschwitz.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments