Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Poskaczą w Szczyrku – w kadrze narodowej silna reprezentacja z Beskidów

Kompleks skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku. Fot. UM Szczyrk

W najbliższy weekend (4-6 sierpnia) Szczyrk po raz drugi w historii będzie gospodarzem zawodów z cyklu FIS Grand Prix w skokach narciarskich. Łącznie na starcie zobaczymy trzynaścioro reprezentantów naszego kraju, w tym cztery skoczkinie. Jak silna będzie reprezentacja sportowców z Beskidów?

Trener Thomas Thurnbichler poinformował, że w ramach dziewięcioosobowej kwoty startowej szansę pokazania się przed własną publicznością dostaną wywodzący się lub reprezentujący WSS Wisła: Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła i Kacper Juroszek oraz Podhalańczycy: Dawid Kubacki, Kamil Stoch z Kadry Narodowej A, Klemens Murańka z Kadry Narodowej B, trenujący w podhalańskiej grupie bazowej Maciej Kot, a także 18-letni Marcin Wróbel. Dla drużynowego wicemistrza świata juniorów będzie to debiut w zawodach najwyższej rangi.

– W Szczyrku zobaczymy Kadrę Narodową A w komplecie. W składzie pozostają Olek Zniszczoł i Kacper Juroszek, którzy w Courchevel pokazali kilka solidnych skoków. W ich przypadku będziemy kontynuować pracę nad tym, by przenosili udane próby treningowe do zawodów. Po raz kolejny wystartuje także Klimek Murańka, który dobrze spisał się we Francji, szczególnie drugiego dnia, kiedy był ósmy. O kolejne punkty powalczy również Maciej Kot, który był jednym z najlepszych skoczków podczas początkowego etapu przygotowań na obiektach normalnych – mówi Thomas Thurnbichler, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej A.

– Powołanie otrzymuje także jeden z młodych i obiecujących zawodników. Możliwość zebrania doświadczenia w FIS Grand Prix dostanie Marcin Wróbel. Podczas Międzynarodowego Memoriału Olimpijczyków w Szczyrku znalazł się tuż za podium, a przy okazji zgrupowania w Oberhofie oddawał naprawdę niezłe skoki. To dobra okazja, by sprawdził się w Polsce pośród najlepszych. Szczególnie latem, na tak wczesnym etapie przygotowań, chcemy włączyć do składu kogoś młodego – dodaje 33-letni trener.

Powyższy skład dotyczy wyłącznie piątkowych kwalifikacji do sobotniego konkursu. W niedzielę do eliminacji będzie mogło przystąpić tylko pięciu Biało-Czerwonych.

W Szczyrku do rywalizacji w tegorocznej edycji FIS Grand Prix włączą się podopieczne Haralda Rodlauera, których zabrakło podczas ubiegłotygodniowej inauguracji w Courchevel. Austriacki szkoleniowiec podjął decyzję, iż w obu konkursach na 104-metrowym obiekcie w województwie śląskim swoich sił spróbują Paulina Cieślar, Nicole Konderla (wychowanki WSS Wisła), Anna Twardosz z Suchej Beskidzkiej oraz Pola Bełtowska,. Dla 16-letniej Bełtowskiej, podobnie jak dla Wróbla, będzie to pierwszy sprawdzian pośród elity.

Bilety na FIS Grand Prix w Szczyrku są nadal dostępne. Wejściówki na sierpniowe zmagania czekają na eBilet.pl.

Program FIS Grand Prix w Szczyrku
Piątek, 4.08.2023
9:00 – Oficjalny trening kobiet
11:00 – Kwalifikacje kobiet
17:15 – Oficjalny trening mężczyzn
19:30 – Kwalifikacje mężczyzn

Sobota, 5.08.2023
10:00 – Seria próbna kobiet
11:00 – Konkurs indywidualny kobiet
14:00 – Seria próbna mężczyzn
15:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn

Niedziela, 6.08.2023
11:30 – Kwalifikacje mężczyzn
13:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn
16:30 – Kwalifikacje kobiet
17:30 – Konkurs indywidualny kobiet

google_news