To będzie wyjątkowa wystawa! W Galerii 12, mieszczącej się w Domu Narodowym w Cieszynie, będzie można posłuchać, jak topnieją lodowce. Wszystko dzięki Dianie Lelonek, artystce działającej na pograniczu sztuki, aktywizmu i nauki, zajmującej się relacjami człowieka i środowiska, związanej z ruchem ekologicznym.
Diana Lelonek odwiedziła alpejskie lodowce du Rhone, Aletsch i Morteratsch, aby zobaczyć to, co jeszcze z nich pozostało, ale także, by skonfrontować się z ludźmi i ich rytuałami. Mieszkańcy owych regionów zakrywają bowiem kocami, plandekami, banerami resztki lodowców. Lokalna rada parafialna złożyła nawet petycję do Watykanu, z prośbą do papieża Franciszka, by zezwolił na zmianę sformułowania modlitwy, tak aby mieszkańcy wioski mogli poprosić Boga o powstrzymanie kurczenia się lodu. W Cieszynie będzie można usłyszeć dźwięki zebrane przez artystkę – symfonię przemijania, zmiany, końca, skomponowaną przez Denima Szrama.
– Obok dźwięku, zaprezentowane zostaną kolaże, które powstały przy współpracy Diany Lelonek z Muzeum Śląskim. Natura, która była naszym domem, stała się także podstawą dla kultury i rytuałów, które stworzyliśmy. „Barbórka” to instalacja, która z jednej strony dotyka tradycji górniczych na Śląsku, z drugiej zaś ukazuje w jaki sposób natura odradza się: jednym z elementów pracy są zasuszone rośliny ruderalne, które kolonizują jako pierwsze zniszczone tereny dawnych kopalń i opuszczonych terenów przemysłowych. „Chwasty” zasiedlają wyeksploatowane przez człowieka tereny takie jak dobrze znane na Śląsku hałdy, stopniowo ustępując miejsca gatunkom charakterystycznym dla danego ekosystemu. Czy zatem natura może odrodzić się po katastrofie? Czy może nadal istnieć człowiek w świecie, który zmienia się na naszych oczach? Te i inne pytania można postawić sobie wsłuchując się w dźwięk topniejącego lodowca i patrząc na realizacje Diany Lelonek w naszej galerii – mówi Barbara Głyda, kuratorka wystawy i opiekunka Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12 w Cieszynie.
Wystawa „O węglu i lodzie” będzie czynna od 18 marca do 16 maja. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 17 marca w godzinach 17.00-20.00. Ze względu na sytuację zagrożenia epidemiologicznego, otwarcie nie będzie miało tradycyjnego charakteru. W godzinach otwarcia w galerii będzie obecna artystka i kuratorka wystawy. Otwarcie odbędzie się w reżimie sanitarnym. W galerii może przebywać maksymalnie 20 osób, które proszone są o założenie maseczek, dezynfekcję rąk i utrzymywanie dystansu społecznego.