Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Poszerzona strefa

Dobre ekonomiczne wieści. Rada Ministrów zadecydowała o poszerzeniu Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny w Bielsku-Białej i Wieprzu oraz o utworzeniu nowych terenów w Węgierskiej Górce.

W przypadku stolicy Podbeskidzia chodzi o tereny przy ulicy Bestwińskiej. Na działce o powierzchni 0,29 ha zainwestuje firma Takoni (producent części samochodowych). To właściwie dodanie terenów do działki już objętej działaniem strefy. Z kolei obszar o powierzchni 0,44 ha jest własnością spółki Fiat Auto Poland, gdzie inwestycję rozpoczęła już firma Avio Polska (branża lotnicza). W Wieprzu nowe tereny – ponad 29 ha – znajdują się na północ od istniejącej już 8-hektarowej strefy. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Szacuje się, że na nowym obszarze może powstać nawet 1590 miejsc pracy przy nakładach w wysokości około 633 milionów złotych. Nowością jest utworzenie strefy w Węgierskiej Górce, która powstała na działce Skarbu Państwa użytkowanej przez spółkę Metalpol (branża metalowa). Już dwa lata temu spółka zapowiadała, że chce w ramach strefy rozbudować swój zakład i zatrudnić dodatkowo 150 osób. Szczegółowe dane dotyczące inwestycji będą znane po przeprowadzeniu rokowań, po których wydane zostaną zezwolenia na działalność w obszarze strefy. Zadowolenia z poszerzenia i nowych terenów dla strefy nie kryje Piotr Wojaczek, prezes zarządu KSSE, podkreślając, że daje to szanse na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy.

– Podejmując decyzję, aby do strefy włączyć nowe tereny, robiliśmy to, by rozwiązać konkretne i lokalne problemy, głównie te związane z rynkiem pracy. Nim zapadła taka decyzja, bardzo dokładnie analizowaliśmy wybrane lokalizacje pod kątem ich potencjału społecznego, czy dostępności do infrastruktury. Następnie, przy współpracy z samorządem lokalnym, wnioskowaliśmy o utworzenie obszaru strefy. Warto pamiętać, że nim pusta działka stanie się tętniącym inwestycjami parkiem przemysłowym, to musi minąć sporo czasu i wymaga to sporych nakładów finansowych. Do tej pory nasze działania przynoszą pozytywne efekty i wierzę, że będzie tak dalej – mówi prezes.

google_news