Samorządowcy kalwaryjskiej gminy przyjęli rezolucję sprzeciwiającą się agresji wobec Kościoła katolickiego.
Rezolucja wnioskowana przez radnych Prawa i Sprawiedliwości nawiązuje do wydarzeń z końca października, gdy w Polsce doszło do profanacji obiektów sakralnych, co było pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego wykluczającego aborcję także w przypadkach dużego prawdopodobieństwa ciężkiego upośledzenia płodu i nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wnioskodawcy napisali między innymi: „Wierni jego (Jana Pawła II – przyp. KB) nauczaniu, Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów agresji, atakowaniu Kościoła katolickiego, jego świątyń, bezczeszczenia pomników świętych oraz symboli narodowych, zakłócaniu mszy świętych w ramach jakichkolwiek protestów. Wszystkie wyżej wymienione zachowania nie znajdują akceptacji i wymagają potępienia. Wzywamy do poszanowania tradycji i uczuć religijnych milionów Polaków. Jednocześnie wszystkie strony sporu zachęcamy do dialogu i przygotowania rozwiązań prawnych zgodnych z obowiązującą od 1997 roku Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednomyślności podczas obrad nie było. – Ta uchwała nie odnosi się do żadnej grupy społecznej – stwierdził radny Marcin Zadora. – Każdy ma prawo do własnego zdania i strajków, ale są granice tej wolności (…). To co się wydarzyło przekracza granice i godzi w wartości. Wiem, że się nie wydarzały akty wandalizmu u nas, ale jednak takowe były w Polsce. Nie chcę żeby było to wykorzystywane w sprawach politycznych. Potępiamy to, co jest złe i chcę w duchu dialogu rozwiązać ten problem. Pojawiły się zarzuty że szargamy imię Jana Pawła II – przyjęliśmy patronat św. Jana Pawła Ii i przez to przyjęliśmy na siebie zobowiązania – podkreślił radny.
Inaczej projekt rezolucji ocenił radny Zbigniew Kochan. – My jako radni mamy dbać o ludzi którzy tu mieszkają. Musimy zająć się ich problemami, których jest mnóstwo. Miejmy swoje poglądy, ale zajmijmy się gminą i sprawami naszych mieszkańców – podkreślił samorządowiec.
Uchwała została przyjęta 10 głosami, 3 radnych było przeciwnych, a 2 wyłączyło się z głosowania.
Wśród mieszkańców kalwaryjskiej gminy głosy także są podzielone. – To wyważona, nikogo nie obrażająca, trafiająca w sedno uchwała – twierdzi Andrzej B. (pragnący zachować anonimowość) z Bugaja dodając, że – należy bronić polskości, strzec tradycji.
Inaczej problem ocenia Stanisław P. z Kalwarii. – Moim zdaniem kilka zakłóceń nabożeństw czy nieliczne przecież napisy na murach i plakaty na ogrodzeniach świątyń nie świadczą w żaden sposób o zmasowanym ataku na kościół katolicki. W blisko czterdziestomilionowym państwie u kilkuset osób zagrały emocje związane z wyrokiem Trybunału Przyłębskiej. I to wszystko. Akcje protestacyjne w kościołach wydarzyły się o wiele mniej, niż w promilu polskich świątyń. Uważam, że rezolucja kalwaryjskich radnych to tylko marnowanie publicznych pieniędzy na obrady, a jedyny jej efekt to wzruszenie ramion wśród wyborców.
Do prokuratur w całej Polsce wpłynęły i napływają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które atakowały świątynie w ramach chuligańskich działań niektórych uczestników „Strajku Kobiet”.
Temu facetowi co to nie przeszkadza babranie sprayem murów itd. powinien ktoś pomalować chałpe, wpaść do domu z buciorami i nawieszać na płocie plakatów z napisem PEDOFIL , ciekawe czy dalej by był taki tolerancyjny
Coś jeszcze potępili? Kiedykolwiek?
“Kijem tego co nie pilnuje swego”. Kościoły budowali ze swojej krwawicy mieszkańcy danej parafii. Na kościół składało się wiele pokoleń mieszkańców. Radny Zbigniew Kochan w swej osobliwej mądrości rzecze, że nie warto ochroną takich kościołów się zajmować, bo to nie są ważne problemy mieszkańców. Czy katolicy są drugą kategorią mieszkańców? Radzę zapamiętać tę jego bezczelną wypowiedź przy okazji następnych wyborów samorządowych.
Pamiętacie? Nie? To przypomnę. W synagodze wybito 1 (słownie jedną) szybę. Rabin, biskup, pastor, prezydent Gdańska, przedstawiciele społeczności gdańskich Żydów i liczni gdańszczanie zebrali się (20 września) pod synagogą we Wrzeszczu, by zademonstrować jedność przeciwko nienawiści i przemocy. Schudrich, naczelny rabin Polski, mówił: – “Zawsze mamy obowiązek pamiętać, że zło zawsze będzie, ale nasza reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła”. Adamowicz: – “(…) Atak na świątynię, atak na modlących się ludzi zawsze jest aktem barbarzyńskim.” Przemówienia zostały wygłoszone, zanim odsłonięto “okno jedności”. Podkreślano, że jest to wprawdzie niepokojący, ale pojedynczy incydent, który nie powinien być przesadnie interpretowany.… Czytaj więcej »
Radni bardziej papiescy od papieża.Wiedzą co by chciał Święty J.P. II gdyby żył. Może jednak nie chciałby aby podejmowano takie rezolucje.
Co w tej rezolucji jest takiego fe
Nie powiedziałam, że coś w rezolucji jest fe. Powiedziałam, że rezolucja z Kalwarii Zebrzydowskiej w imieniu innych parafii w Polsce jest niepotrzebna. To nie są kompetencje radnych z KZ.
U nas w gminie wiszą plakaty z wizerunkiem papieża Jana.P.ll .papież na
czerwono-niebieskim tle , tutejsi komuniści wykorzystali wizerunek świętego do celów propagandowych , dziwne że nikomu to nie przeszkadza , a te afisze są w miejscach którymi zarządza urząd gminy a więc za zgodą rady albo na wniosek rady gminy , w związku z tym mam pytanie czy J.P.ll był komunistą?
patron pedofili jp2 to trzeba piętnować !!!
“agresji wobec kościoła” dobre sobie – ponad 1000 lat pod butem czarnych i jeszcze mało?
Twój ulubiony but to czerwony. Pod nim się najlepiej czujesz.
JP II też nosił czerwone buty od szewca ze Stanisławowa Dolnego.Może były nawet ulubione,nieuku !
Być to może,że buty czerwone skoro przywędrowały z Івано-Франківськ(Stanisławów -Kresy).Chyba,że Stanisławów (powiat miński) albo Kolonie Stanisławów.Z Kolbergerem po kraju.
Trochę jeszcze musisz mózgiem popracować, żeby zrozumieć przeczytany tekst.
Na twój bezmózg swojego bym nie zamieniał,jak mówił Zagłoba.Ty pisiarski koczkodanie.
Szkoda bo w końcu byś coś mądrego napisał.