Wydarzenia Cieszyn

Powiat cieszyński rusza z ważną inwestycją. To będzie prezent pod choinkę

Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Rusza przebudowa ulic Tuwima w Kaczycach i Korczaka w Kończycach Małych, od drogi wojewódzkiej 937 do granicy z Czechami. To kolejna duża inwestycja powiatu cieszyńskiego. Łączna wartość zadania wynosi 4,03 mln zł brutto. Wkład własny finansowany jest po połowie przez powiat cieszyński i gminę Zebrzydowice.

O szczegółach przedsięwzięcia mówi Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński. – Staram się swoje wypowiedzi przedstawiać merytorycznie, ale dzisiaj postanowiłem trochę inaczej. Otóż swoją wypowiedź przedstawię poprzez „tłuste czwartki”. W zeszłym roku, właśnie w tłusty czwartek, nastąpiło podpisanie umowy na remont 2,5-kilometrowego odcinka ulic Tuwima w Kaczycach i Korczaka w Kończycach Małych na kwotę 3 mln zł. Tak się składa, że w tym roku może w nie sam tłusty czwartek, ale dokładnie tydzień po nim, w Starostwie Powiatowym w Cieszynie nastąpiło przekazanie placu budowy. Droga zostanie wzmocniona, przebudowana, gruntownie wyremontowana, poszerzona na łukach. Nie będę się wdawał we wszystkie szczegóły techniczne, ale jeżeli wszystkie plany się powiodą, remont powinien zakończyć się w listopadzie, uwzględniając jeszcze pełne rozliczenie. Mam nadzieję, że po tych dwóch tłustych czwartkach będziemy mieli wspaniały prezent pod choinkę – mówi Mieczysław Szczurek.

Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, który jest jednostką prowadzącą przedsięwzięcie, wyjaśnia, że inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek o dofinansowanie został złożony jeszcze w 2018 roku. Zastrzyk finansowy wynosi 63,63 procent tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli około 2,5 mln zł.

– W lutym ubiegłego roku udało się zawrzeć umowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie dla tego zadania. W ostatni czwartek natomiast, 18 lutego, przekazaliśmy plac budowy wykonawcy. Zadanie dotyczy przebudowy ulicy Tuwima w Kaczycach i Korczaka w Kończycach Małych na długości około 2,5 km. Jest to jeszcze niewyremontowany odcinek na dojeździe do granicy z Republiką Czeską – tłumaczy Magdalena Suchanek-Kowalska.

Jaki jest zakres przebudowy? Wzmocniona zostanie istniejąca konstrukcja drogi. Wykonany zostanie także nowy pakiet warstw bitumicznych, a jezdnia będzie ujednolicona do szerokości 5,5 m z poszerzeniami na łukach. – Skrzyżowania z drogami podporządkowanymi zostaną przebudowane, a utwardzone pobocza odtworzone. Pojawi się ponadto odwodnienie drogi. Zakładamy, że realizacja zadania potrwa do połowy listopada bieżącego roku. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, a organizacja budowy dobra, być może wykonawcy uda się sprawniej przeprowadzić prace – dodaje Magdalena Suchanek-Kowalska.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kończan
Kończan
5 godzin temu

Dobrze że zdążyli zrobić sobie zdjęcie zanim most się prawie rozleciał. Prawie 5 lat temu go wyremontowali, potem do połowy zamknęli bo był w złym stanie. A teraz zamknęli z powodu dziury na wylot. I nic w tym czasie nie zrobili. Ani Powiat (może ktoś pamięt jak się nazywają Radni Powiatowi z okręgu wyborczego -Zebrzydowice – Hażalch) ani Wójt, nawet nasza aktywna Pani Sołtys śpi.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu

Powinna być wypowiedź wójta gminy Zebrzydowice jako udziałowca w połowie inwestycji.

Hermenegilda
Hermenegilda
10 dni temu

No to bardzo dobre warunki ma starostwo, że gmina Zebrzydowice płaci w połowie z budżetu a jest to zadanie dla powiatu. Owszem gminy dokładają się do budowy chodnika przy drogach powiatowych.

Piękny Marian
Piękny Marian
10 dni temu

Mietek! Ty jesteś tłusty! I pazerny na tytuły! Nie masz pojęcia o inwestycjach drogowych. Za chwilę zostaniesz sam i się zesrasz tym asfaltem. Czego Ci nie życzę. Po prostu trochę więcej pokory, a mniej pychy…