Bielsko-Biała Na sygnale

Pożar kotłowni w Kozach

Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar w budynku jednorodzinnym w Kozach.

Do zdarzenia doszło w czwartek późnym wieczorem. Kiedy strażacy przybyli na miejsce zdarzenia, dym wydobywał się z piwnicy jednorodzinnego budynku. Przyczyną zadymienia były palące się materiały łatwopalne, znajdujące się w okolicy pieca. Strażacy wynieśli je i przelali wodą. Po ugaszeniu pożaru piwnicę oddymiono i przewietrzono. Współwłaścicielka, która przebywała w piwnicy, została przebadana przez zespół ratownictwa medycznego. Okazało się, że nie wymaga dalszej hospitalizacji.

Straż pożarna apeluje, aby nie składować materiału opałowego w pobliżu przewodów kominowych i pieców centralnego ogrzewania. – Zdarza się również, że wspomniany materiał opałowy bezpośrednio przylega do nagrzanych części pieca i przewodu kominowego, od których, drogą promieniowania cieplnego, ulega zapaleniu – przestrzegają strażacy.

Zwracają też uwagę, że podczas każdego pożaru powstaje duże zadymienie i wydzielają się szkodliwe substancje. – W 90 procentach zgon człowieka nie jest spowodowany przez ogień i wysoką temperaturę, lecz właśnie przez szkodliwe dla organizmu produkty spalania – dodają przedstawiciele straży pożarnej.

google_news