Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Poznaj szlachetne techniki fotografii. Wyjątkowe wydarzenie w „Galerii na Płocie”

To zdecydowanie nie będzie zwykła wystawa. Jej autor rozłoży polowe studio, by portretować zainteresowanych i pokazać rzadkie fotograficzne techniki. Efekty – fotografie na szkle – robią ogromne wrażenie.

2 czerwca o 18.00 w „Galerii na Płocie” w Grodźcu (Zagóra, przystanek PKS) odbędzie się wernisaż wielkoformatowych reprodukcji portretów powstałych na szkle, których autorem jest Piotr Radecki.

Urodzony w 1982 roku artysta jest zawodowym fotografem. Odskocznią od jego codziennej pracy jest fotografia analogowa i techniki szlachetne. Należy do wąskiego grona osób uprawiających za pomocą kamery wielkoformatowej technikę „mokrego kolodionu”. Jego portrety i akty powstają na szklanej płycie za pomocą metody pozytywowej zwanej ambrotypią. Dzięki temu każda wykonana tą metodą fotografia staje się oryginalnym, jedynym egzemplarzem. Co ciekawe, to technika stosowana od 1851 roku.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji wszystkiego, artysta proponuje nam unikaty, będące w całkowitej opozycji do powtarzalnych efektów pracy w fotografii cyfrowej. Sam proces robienia zdjęcia jest powolny z definicji.

Ci, którzy chcieliby zostać uwiecznieni na portrecie w tej technice, będą mieli taką możliwość, bowiem fotografik 2 i 3 czerwca będzie pokazywać swoje metody i portretować chętnych.

google_news