Kultura i rozrywka Oświęcim

Poznawali żywioły

Dom Kultury w Kętach zakończył realizację projektu „Oswajam żywioły, poznaję siebie, kształtuję świat – warsztaty i zajęcia stymulujące zmysły i rozwój poznawczy dzieci” dofinansowanego w konkursie grantowym „Na dobry początek!”.

Celem konkursu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich i małych miejscowości, a także wspieranie społeczności lokalnych w tworzeniu inspirującego otoczenia do rozwoju dzieci oraz integracji wielopokoleniowej. Tematem przewodnim i pretekstem do poznawania przez dzieci otaczającego świata były cztery żywioły. W harmonogramie projektu znalazły się zajęcia stacjonarne mające charakter doświadczeń, eksperymentów, warsztatów i twórczej zabawy, a także zajęcia z terapeutami, spotkania integracyjne, pokazy i wycieczki.

Dzieci dowiedziały się jakie substancje należy zmieszać by wykonać domowy – wybuchający wulkan, jak zrobić „gniotka” z kulek hydrożelowych; jak z mleka, oleju i zabarwionej wody wyczarować niezwykły obraz przestrzeni kosmicznej; jak wywołać deszcz w misce czy wykonać lampę lawową; dlaczego ciecz nienewtonowska nie jest ani cieczą ani ciałem stałym; co się dzieje, gdy ogień „zjada” powietrze; jak ugasić palący się olej; co zrobić, by „rozmawiające ze sobą” kieliszki wprawiły w ruch piłeczkę; oraz wielu innych, niezwykle ciekawych rzeczy. W ciągu pół roku dzieci poznały wiele właściwości wody, powietrza, ziemi i ognia.

Współautorem projektu i pedagogiem prowadzącym większość zajęć była Paulina Łyczko, nauczyciel wspomagający w szkole i terapeuta. Ponadto kilka spotkań realizowanych było przy współpracy z osobami i podmiotami, które zgodziły się bezpłatnie włączyć w projekt. W minionych miesiącach goszczono na projektowych zajęciach m.in. panie z sekcji rękodzielniczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które poprowadziły warsztaty szycia maskotek sensorycznych dla dzieci i rodziców. Gościem był też Henryk Bertolin, nauczyciel muzyki, który poprzez niezwykle ciekawe doświadczenia pokazał dzieciom wpływ powietrza na emitowanie dźwięków. Żywioł ognia przybliżały dzieciom pokazy i eksperymenty w wykonaniu  Przemysława Gąsiorka z Fabryki Kreatywności oraz strażaków-ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i OSP Kęty. Uczestników projektu zaprosili też do swojego hufca kęccy harcerze, którzy przeprowadzili dla nich warsztaty rozpalania ogniska. Uzupełnieniem tematu była wycieczka do Muzeum Ognia w Żorach, a w jej programie lekcja tematyczna i interaktywne zwiedzanie muzeum. Z kolei podczas pobytu w Parku Wodnym „Aquarion” dzieci integrowały się ze swoimi rodzicami podczas zabaw w wodzie. Integracja, zacieśnianie więzi i kreatywne spędzanie czasu z rodzicami realizowane były poprzez różne działania. W lutym dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach z instruktorem pływania Katarzyną Romik, zaś w marcu na Ranczo na Widoku odbyło się spotkanie dotyczące hipoterapii, zakończone przejażdżką na koniach i integracyjnym ogniskiem. W kwietniu odbyła się wycieczka do Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich, gdzie dzieci dowiedziały się sporo o darach ziemi, zobaczyły jak dawniej wyrabiało się masło i samodzielnie upiekły podpłomyki. Podczas warsztatów w pracowni ceramicznej dzieci i rodzice lepili własnoręcznie kubeczki i miski z gliny a podczas spotkania z członkami Koła Pszczelarzy w Kętach wspólnie wykonywali świece z węzy i wosku pszczelego. Spotkanie okraszone było słodkim poczęstunkiem, pokazem sprzętu pszczelarskiego i wieloma ciekawostkami z życia pszczół. Ponadto, w ramach współpracy z Nadleśnictwem Andrychów, odbyło się spotkanie tematyczne w szkółce leśnej i zabawa na świeżym powietrzu. Na pamiątkę dzieci otrzymały sadzonki drzewek.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments