Wydarzenia Cieszyn

W Górkach Wielkich praca wre. Inwestycja za 15 mln zł

Fot. Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

Adaptacja starego spichlerza przy ruinach Dworu Kossaków w Górkach Wielkich nabrała tempa. Inwestycję wartą około 15 milionów zł prowadzi powiat cieszyński.

Po zakończeniu prac w Górkach zostanie stworzona nowa, powiatowa instytucja kultury, której głównym zadaniem będzie pełnienie funkcji centrum życia kulturalnego ze szczególnym naciskiem na twórczość, postać oraz etos Zofii Kossak.

– Już teraz wygląda to imponująco i wydaje się, że prace w obiekcie zostaną ukończone w terminie. Ciekawostką jest piękne, zabytkowe sklepienie znajdujące się na parterze obiektu. Zostało ono odtworzone ze starych cegieł i uzupełnione nowymi – mówi Janina Żagan, starosta cieszyński, która niedawno po raz kolejny odwiedziła plac budowy w Górkach Wielkich.

Użytkownicy spichlerza będą mieli do dyspozycji dużą salę konferencyjną, mniejsze salki z przeznaczeniem np. na spotkania czy rozmaite szkolenia. – Powstanie również część historyczna, z ekspozycją ukazującą, jak to dawniej było – informuje Mieczysław Szczurek, wicestarosta cieszyński.

Dodatkowo w obiekcie znajdzie się miejsce na część gastronomiczną z przeznaczeniem do obsługi różnych wydarzeń. – Mamy również zamiar postawić wiatę, pod którą będą się odbywały imprezy plenerowe. Stworzymy doskonałe miejsce na wielkie koncerty, których głównym organizatorem będzie powiat cieszyński – zapowiadają samorządowcy.

Oddanie obiektu do użytku planowane jest w połowie 2025 r. Powiat przygotowuje się też do zadaszenia znajdujących się w Górkach ruin Dworu Kossaków oraz remontu Domku Ogrodnika, czyli Muzeum Zofii Kossak. Na ich zabezpieczenie pozyskał pieniądze z Polskiego Ładu.

google_news