Wydarzenia Bielsko-Biała

Pracowała w SB na etacie sekretarki. I tak ucięto jej emeryturę

Barbara i Adam Tlałkowie na korytarzu bielskiego sądu. Fot. Marcin Kałuski

Barbara Tlałka z Bielska-Białej walczy w sądzie o przywrócenie jej pełnej emerytury. – Służbę w milicji rozpoczęłam we wrześniu 1988 roku. Do 1990 roku pracowałam w wydziale „B” Służby Bezpieczeństwa na etacie sekretarki. W jaki sposób walczyłam z ówczesną opozycją – nie mam pojęcia – mówi kobieta.

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej odbyła się rozprawa, którą jednak odroczono do czasu wyjaśnienia wątpliwości w podobnych sprawach przez Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny. – Wierzę, że wygram tę sprawę. Powinnam otrzymywać około 4 tysiące złotych emerytury, a dostaję 1,8 tysiąca – mówiła po wyjściu z sali rozpraw. – Moja praca polegała na odbieraniu telefonów, łączeniu rozmów, pisaniu na maszynie i zajmowaniu się pocztą – dodała.

Bielszczanka jeszcze do niedawna pracowała w policji. – Po „sławnych” słowach ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka, że święto policji w 2017 roku będzie bez esbeków i milicjantów na stanowiskach, przeszłam w stan spoczynku. Odwołanie od decyzji obniżającej moją emeryturę o około 2,3 tysiąca złotych netto miesięcznie złożyłam w warszawskim sądzie w październiku 2017 roku – wskazuje.

Kobieta nie jest jedyną, która nie godzi się z konsekwencjami ustawy dezubekizacyjnej. – Od 1 stycznia 2019 roku do 4 lutego 2020 roku wpłynęło do VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tutejszego sądu 111 spraw w trybie ustawy z 16 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służb Kontrwywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin – informuje Jarosław Sablik, rzecznik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Więcej na ten temat w jednym z najbliższych wydań „Kroniki Beskidzkiej”.

64
Skomentuj

avatar
22 Komentarzy
42 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
64 Komentarzy
Bielszczanin JOHNYBielszczanin JOHNYŁowca arabówBielszczanin JOHNYBielszczanin JOHNY Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tetryk
Gość
tetryk

Najlepsze w tych wszystkich komentarzach jest to,że ci młodzi ,którzy na emeryturę odejdą za 20 ,30 lat będą ją mieli w granicach 20-25 % zarobków.Z tym,że zawdzięczać to będą pisiorom,których tak dziś popierają.Już się z tego cieszę.

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Jacy młodzi? Przecież stąd wszyscy uciekają po szkole – w totalitaryzmie nadzwyczajnej kasty i dyktaturze kobiet nie da się żyć. Bezczelne peowskie złodziejstwo gdzie tylko się da (cieszyn, bielsko, żywiec). Będziesz miał młodych i emeryturę… Żebyś się nie doczekał lewaczku

Kapitan Sowa
Gość
Kapitan Sowa

Po co szła do milicji? Akurat wtedy pracy nigdzie nie brakowała a ona wybrała najgorszy ściek

Oset
Gość
Oset

Panie nauczyciel ,inni nie nauczyciele dostaną ponad 1000 emerytury , jak to jest że największe emerytury mają w większości ludzie z przeszłością bolszewicką

Oset
Gość
Oset

Każdy obywatel ma prawo do równego traktowania przez organy władzy państwowej ,tak mówi konstytucją RP ,więc należy podnieść emerytury niefunkcyjnym emerytom żeby zrównać z emeryturami funkcyjnymi ,

444
Gość
444

I tak być powinno

nauczyciel
Gość
nauczyciel

Co to za kraj, w którym sekretarka po szkole średniej dostaje 4 tys. emerytury po 30 latach pracy za “odbieranie telefonów” a inni po studiach pracują do 65 i dostaną 2,5 tys. emerytury bo nie pracują w “służbach” czy “rentownej” kopalni ?

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Czyli spłaszczyć wynagrodzenia. Bo wszyscy mamy takie same brzuchy. To już było. Wszyscy mieli mieć po równo.

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Odebrać tej “pani” całość emeryturki!!! Nie zapłacę ani złotóweczki podatku dopóki ta “pani” będzie otrzymywać choćby 1 zł z budżetu państwa!!! Do mamra komuchu1!!

arab
Gość
arab

Zapomniałeś o swoich komuszkach pisiorkach z jedynie słusznej władzy.

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Gdzie jesteś?

Gti
Gość
Gti

Olać SBeków.

Beniek
Gość
Beniek

Tak sobie myślę,po co nam jest milicja,policja i te wszystkie 3 literowe służby potrzebne ?.Jak naród 100 % katolicki to powinno wystarczyć 10 przykazań.

arab
Gość
arab

Uhm a po mszy niepokornym nóż w plecy lub na stos takie to przykładne katoliki

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Lepsze katoliki od ĆAPATYCH MUZU1MANSKICH ŚM1ECI! Gdzie jesteś arabku?

Heniek
Gość
Heniek

Pani nie wie w jaki sposób walczyła z opozycją? To proszę sobie przypomnieć jak proste i wygodne a przede wszystkim bezpieczne życie miała Pani będąc w SB.

Gość
Gość
Gość

Nie wie jak walczyla z opozycją?. Słowem bo koledzy siła!!!!

Ala
Gość
Ala

Ja jako sekretarka w szkole w tym czasie zarabiałam niecałe 1100 zł. A pani?

Rafał
Gość
Rafał

Widzę, że redaktor nie przygotował się do wywiadu bo to nie jest Bielszczanka tylko Wilkowianka.

Borys
Gość
Borys

normalnie to sekretarce np. pracującej w szkole czy szpitalu to by nie mogli obniżyć emerytury o 2tys 300 bo całość emerytury to niecałe 2000. To ile paniusia brała przed obniżką 4000? Tylko z racji pracy na Ubecji? Niektórzy nazywają to sprawiedliwością dziejową . Lewacka24pl zamiast rozpisywać się o wyimaginowanych krzywdach osób związanych z aparatem represji to może pochyli się nad emerytowanymi górnikami, których wszak na Podbeskidziu jest wielu a którym Platforma Oszustów zagrabiła deputat węglowy

arab
Gość
arab

Borysie proszę przeczytać artykuł ze zrozumieniem.Pani resztę kariery zawodowej czyli 27 lat pracowała w Policji i tamże wypracowała godną emeryturę.A co do górników bo przecież byłeś górnikiem to sytuacja jest analogiczna jak z tą panią ktoś przyszedł i zabrał czy miał rację nie mnie to oceniać lecz przyrzeczonych praw nie wolno zmieniać a tak się stało w obu przypadkach i to są bardzo złe standardy.Jakaś władza za kilka lat uzna np górników winnych za smog i zabierze im wypracowaną emeryturę przecież tego oczekiwać może reszta społeczeństwa nieprawdaż?

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Gdzie jestes fr@jerze?

Ktos
Gość
Ktos

Trzeba bylo nie zadawac sie z SB. Dobrze z
robili.

arab
Gość
arab

Ktośiom kiedyś też przyjdzie władza i zabierze i też dobrze że tak zrobią

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Gdzie jesteś ŚM1ECIU?

Jan z lasu
Gość
Jan z lasu

Organy bezpieczeństwa przyjmowały w swoje szeregi wyłącznie osoby, które mogły obdarzyć zaufaniem, a więc takie, które utożsamiały się z linią partii rządzącej, a przynajmniej tak deklarowały.
Ustawa dotyczy WYŁĄCZNIE tych sekretarek czy sprzątaczek, które były na etatach funkcjonariuszy, czyli tych, które cieszyły się z tej racji pewnymi przywilejami. Jeśli jednak sprzątaczka czy sekretarka nie były zatrudnione na etacie funkcjonariusza, to są NIE SĄ objęte ustawą. To proste Jak drut. Nie ma znaczenia w świetle ustawy, czy się na etacie tylko wycierało sedesy, czy tylko odbierało telefony.

taka prawda
Gość
taka prawda

Proste i zrozumiałe.

arab
Gość
arab

Jasiu z lasu obejrzyj sobie film Psy dużo tzw SBeków zatrudniono również w policji.Umów z obywatelami należy dotrzymywać włącznie z wypracowanymi emeryturami.Bo Inaczej kiedyś przyjdzie kolejna “dobra władza” i ogłosi że np. Janom z lasu trzeba zabrać 80% emerytury w imie dobrze pojętego interesu narodu.

Łowca arabów
Gość
Łowca arabów

Gdzie jesteś?

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Nie jest proste jak drut. Decydować o obniżeniu emerytury na podstawie rozróżniania czy sprzątaczka była zatrudniona na etacie funkcjonariusza czy też na etacie sprzątaczki? Jaki rodzaj pracy wykonywała nie jest ważne? Przecież w tamtych czasach tak było, że np. piłkarz był zatrudniony na etacie sztygara a związkowiec w zakładzie produkcyjnym na etacie mistrza czy kierownika wydziału. Więc piłkarz kopał piłkę czy nie? Sztygar się męczył, narażał na niebezpieczeństwo a piłkarz nie brał w tym udziału bo nie mógł. Tak samo sprzątaczka nie była wywiadowcą, nie doprowadzała opozycjonistów do aresztu, nie przesłuchiwała ich, nie sporządzała notatek. Przynajmniej tak sobie wyobrażam bo… Czytaj więcej »

w imię zasad
Gość
w imię zasad

Czy Państwo naprawdę nie rozumieją o co w tym chodzi czy udają, że jesteście głupi? Nie chodzi o to, że Pani zweryfikowano emeryturę ale sposób i czas w jaki to zrobiono. W 1989 roku Państwo Polskie przeprowadziło weryfikację. W jej wyniku 70% byłych funkcjonariuszy SB zwolniono z resortu. Pozytywnie zweryfikowani mogli służyć dalej w wolnej niepodległej Polsce. Po 30 latach okazało się jednak, że to co wtedy zrobiono to za mało. Skoro po 30 latach Państwo może kopnąć w d…… swojego funkcjonariusza to może i kopnąć każdego z nas…

Jan z lasu
Gość
Jan z lasu

Pro Memoria. W 1989 roku ministrem spraw wew. był tow. generał Czesław Kiszczak, min. obrony narodowej był tow. gen F. Siwicki, prezydentem był tow. generał W. Jaruzelski, a jego następcą TW Bolek. Taka obsada gwarantowała ODPOWIEDNIO wysoki poziom weryfikacji SB. Jeszcze dla przypomnienia – pierwsze wolne wybory parlamentarne odbyły się dopiero w październiku 1991 r. Proces odzyskiwania niepodległości i odbudowy demokracji symbolicznie zakończyło wycofanie w 1993 r. ostatnich jednostek armii rosyjskiej z terytorium Polski.

maurycy
Gość
maurycy

Po drodze opuściłeś Nocną Zmianę z 1992 r. i ustawę Wilczka z 1988 r.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

“Bohaterka” pracowała do 2017 r., może trochę w oczyszczonej Polsce. Nawet jeśli przyjmie się rok 1993 jako rok odzyskania niepodległości, odbudowy demokracji. Tempo oczyszczania Polski nie zależało od “bohaterki”, jeśli pozostawała w zatrudnieniu może była czysta. To nie takie proste “na pohybel” od kreski do kreski. Może są wyjątki poza kreski. Dlatego sąd jako III władza.

Jan z lasu
Gość
Jan z lasu

Czeski błąd. W wyniku lustracji zwolniono ok 30% funkcjonariuszy, a nie 70%. To jest z 14 tyś, aż ok. 10 tyś znalazło zatrudnienie w UOP.

arab
Gość
arab

Jasiu z lasu obejrzyj sobie film Psy dużo tzw SBeków zatrudniono również w policji.Umów z obywatelami należy dotrzymywać włącznie z wypracowanymi emeryturami.Bo Inaczej kiedyś przyjdzie kolejna “dobra władza” i ogłosi że np. Janom z lasu trzeba zabrać 80% emerytury w imie dobrze pojętego interesu narodu.

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

A ty tu czego ĆAPUCHU?!? Wypad na al-jazeere!

arab
Gość
arab

Już biegnę bubku juhu

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

I to w podskokach zw1erzaku!

Jan
Gość
Jan

Gdyby była sekretarką w szkole to by nawet 1800 nie miała.

Hania
Gość
Hania

Sekretarką była w SB. Przez dwa lata. Potem służyła w policji i to właśnie w policji wypracowała sobie emeryturę. Nikt chyba nie jest tak głupi, by myśleć, że przez dwa lata służby w SB nabyła prawa emerytalne.

arab
Gość
arab

Jednak są pewne Jasie którzy tak twierdzą, przykre to czytać.Nikt na początku swojej kariery nie zostaje od razu dyrektorem prawda Jasiu

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

Gdzie jesteś analf@beto?

edward
Gość
edward

Przyjdzie czas kto był w pisie zabrać połowę emerytury to też jest reżim

arab
Gość
arab

Oj ale byłoby wycie tych prawdziwych polaków.Jednakże jestem przeciwny łamaniu wszelkich umów które państwo zawarło z obywatelami,wystarczy że będą je dotrzymywać np. w odpowiedniej wysokości do pracy emeryturę.

gosia
Gość
gosia

” Moja praca polegała na odbieraniu telefonów, łączeniu rozmów, pisaniu na maszynie i zajmowaniu się pocztą” … No jednak 1,8 tys za tę “robotę” to i tak za dużo…. Po 30 latach pracy “na maszynie” ludzie mają mniej

HG
Gość
HG

Pani Barbara napisała, na czym polegała jej praca jako sekretarki w SB. Chyba Pani nie myśli, że za te dwa lata nabyła prawa emerytalne? Później służyła w policji, co wyraźnie wynika z treści artykułu. Ale po co czytać, lepiej dać ujście zawiści.

Lena
Gość
Lena

Dwa lata pisania na maszynie, a potem 27 lat normalnej służy w wydziale kryminalnym policji. Proszę czytać ze zrozumieniem.

gosia
Gość
gosia

Hehe, ludzie ludzie. Rozejrzyjcie się… Ktoś kto cieszył się zaufaniem SB na tyle żeby przygotowywać pisma nie był osobą przypadkową a jeśli sama mówi…. ” Po „sławnych” słowach ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka, że święto policji w 2017 roku będzie bez esbeków i milicjantów na stanowiskach, przeszłam w stan spoczynku.” To co? Urażona? Tak czy inaczej, 4 tysie emerytury za 27 lat pracy w sekretariacie to grube nadużycie

arab
Gość
arab

Gosiu dlaczego zaglądasz innym do kieszeni? Skoro pracowała przez 27lat to ktoś odprowadzał składki w odpowiedniej wysokości do jej pracy i kwalifikacji stąd taka a nie inna naliczona emerytura.

Bronek SZczynkowicz
Gość
Bronek SZczynkowicz

oni nie dprowadzają żadnych składek

gaździna
Gość
gaździna

Ja dostaje 1800 zł i nie płacze

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Mają i mniej i co z tego wynika w konkretnej sprawie?

gazda
Gość
gazda

Nie płaczesz ,bo i na tyle nie zasługujesz.

arab
Gość
arab

A może trzeba było pracować tam gdzie więcej płacą lub mieć jakiekolwiek wykształcenie

Bielszczanin JOHNY
Gość
Bielszczanin JOHNY

A może się chłopcze nie udzielaj gdy dorośli LUDZIE rozmawiają!

arab
Gość
arab

No toś dowalił tym komentem

gaździna
Gość
gaździna

Ja dostaje 1800 zł i nie płacze

arab
Gość
arab

A może trzeba było pracować tam gdzie więcej płacą lub mieć jakiekolwiek wykształcenie

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Może na takich przykładach ludzie zrozumieją, że sądy mają być III władzą. I rozpatrywać sprawy indywidualnie a nie być sprawy traktowane grupowo. No ale rozprawa nie może się odbyć bo jest zamieszanie, brak rozstrzygnięć prawnych wyżej. Przykład nie najlepszy bo milicja to zło PRL-u, ale bliski przykładom indywidualnym. Których jest i będzie wiele w różnych obszarach.

Belzebub
Gość
Belzebub

Lubimy uogólniać sprawy. Tak jak wszyscy ludzie. My jako Polacy też may przydomek złodziei samochodów. Idąc tym prostackim tokiem rozumowania każdy Polak jest złodziejem !!! Każdy kto pracował w milicji jest bandytą i zbrodniarzem. Każdy Żyd jest kombinatorem i oszustem. Itd, itd. Do czego dochodzimy ??? Dziwny jest ten świat, widzimy w innych wroga my jesteśmy cacy.

ciekawy
Gość
ciekawy

Belzebub; ale mądrze gada.
Plus za racjonalne myślenie.

Bus.
Gość
Bus.

Czy Beskidzka udzieli mi odpowiedzi na pytanie , czy mogę iść do sądu o zwrot emerytury za 1 rok którą odebrała mi PO z PSL podwyższając wiek emerytalny do 67 lat.

Sierek
Gość
Sierek

Odpowiedź jest prosta. Możesz, ale nie licz na nic. Podwyższenie wieku zwiększyło Ci emeryturę, wiec idąc Twoim tokiem myślenia, być może musiałbyś nawet coś oddać.