Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Pracownicy ZUS pomogą w składaniu wniosków o RKO i 500 plus

Fot. Pixabay.com

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenie “Rodzina 500 plus” oraz o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

– Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków o 500 plus, a także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nasi klienci zawsze mogą zadzwonić na naszą specjalną infolinię 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS – mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W ostatnich dniach grudnia 2021 roku prezes ZUS zawarła listy intencyjne z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Pocztą Polską o współpracy. Dotyczą ona realizacji ustaw o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (500+) oraz o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO). – Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia powierzają realizację zadań zapisanych w obu ustawach Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Z naszego punktu widzenia celem tych listów intencyjnych jest podniesienie jakości obsługi wniosków o świadczenie wychowawcze oraz rodzinny kapitał opiekuńczy – mówi profesor Uścińska. – Zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń przez osoby, które potrzebują naszego bezpośredniego wsparcia – dodaje prezes ZUS. Przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu niektórych obywateli, ZUS, podobnie jak przy realizacji programu Dobry Start 300+ w poprzednim roku, zwiększy dostępność dla swoich klientów o mobilne punkty rozlokowane w placówkach jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej i KRUS.

Przypomnijmy, że wnioski o wypłatę RKO można składać do ZUS od 1 stycznia 2022 roku. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia przez nie 12. do 35. miesiąca życia. – W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Od stycznia 2022 roku obsługę programu “Rodzina 500 plus” zaczął przejmować ZUS. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku. – Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms – przypomina rzeczniczka.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments