Wydarzenia Żywiec

Prezes ZGK Jeleśnia Mariusz Broda: Nie boimy się dużych wyzwań!

Mariusz Broda – Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej Jeleśnia Sp. z o. o.

Coraz lepiej widoczne efekty pracy osiąga Zakład Gospodarki Komunalnej Jeleśnia Sp. z o.o. O tym, czym dokładnie zajmuje się Spółka i jakie ma priorytety rozmawiamy z Prezesem Zarządu Mariuszem Brodą.

Od kiedy pełni Pan funkcję Prezesa Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej Jeleśnia Sp. z o.o. i skąd wzięło się u Pana zamiłowanie do ekologii?

Każdy z nas żyje w otoczeniu środowiska naturalnego i każdy powinien o to środowisko dbać. Tej zasady uczyłem się już od wczesnej młodości i taką zasadą kierowałem się prowadząc już od lat 90. działalność gospodarczą, związaną z gospodarką leśną i rolną. Doświadczenie zawodowe nabyte podczas mojej wieloletniej działalności gospodarczej i zamiłowanie do szeroko pojętego środowiska naturalnego zostało zauważone przez władze Gminy Jeleśnia, które w 2019 roku, uchwałą Walnego Zgromadzenia, powołały mnie na prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej Jeleśnia Sp. z o.o.

I jakie efekty przyniosły Pana doświadczenie i pasja?

Od 2019 roku udało się zrealizować wiele inwestycji. Zmodernizowaliśmy przestarzałą flotę do transportu odpadów komunalnych wraz ze sprzętem towarzyszącym, ciągniki, ładowarki oraz inny sprzęt niezbędny do wykonywania zlecanych zadań. Na dzień dzisiejszy Spółka dysponuje nowoczesnym sprzętem, co bardzo pozytywnie przekłada się na jakość wykonywanych przez nas usług. Gruntownemu remontowi poddana została także baza socjalna pracowników oraz PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czym zajmuje się PSZOK i kto może z korzystać z jego usług?

Selektywna zbiórka odpadów polega na zbieraniu odpadów komunalnych posiadających te same właściwości i cechy. Zbiórkę odpadów na terenie gminy realizuje nasza Spółka, ale również każdy mieszkaniec może sam przywieźć dany odpad do PSZOK-u. Cel selektywnego zbierania odpadów to ułatwienie przetwarzania strumienia odpadów, czyli umożliwienie przeprowadzenia właściwego recyklingu.

Czy to dlatego organizowane są akcje zbierania na przykład gabarytów, opon, elektrosprzętu?

Dokładnie! Oprócz wspomnianych rodzajów odpadów każdy mieszkaniec Gminy może przywieźć do PSZOK używaną odzież i złożyć ją do odpowiednich pojemników oraz, co jest pewną nowością, również odpady kategorii I, do których zalicza się między innymi odpady poubojowe, pochodzące z działalności rolniczej i zwłoki zwierząt towarzyszących. To spore ułatwienie dla mieszkańców.

Jak wygląda segregowanie odpadów na terenie gminy, którą obsługujecie?

Muszę przyznać, że dobrze, ale zawsze może być lepiej. Dlatego nasza Spółka oferuje mieszkańcom Gminy Jeleśnia darmową aplikację na telefon „Moje Odpady”, dzięki której w bardzo łatwy sposób można nauczyć się sortowania oddawanych odpadów. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z naszej mobilnej aplikacji, którą można pobrać z naszej strony internetowej www.zgk-jelesnia.pl. Dzięki niej można zapoznać się z harmonogramem odbioru poszczególnych odpadów. A dla zapominalskich mamy funkcję przypominającą o terminie zbiórki odpadów za pomocą SMS-a lub PUSH.

Czy Zakład Gospodarki Komunalnej Jeleśnia Sp. z o.o. zajmuje się jeszcze czymś poza gospodarką odpadami komunalnymi? Czy możliwe jest, by z usług korzystały też inne gminy i ich mieszkańcy?

Oczywiście! Zajmujemy się zimowym utrzymaniem dróg w Jeleśni. Ponadto nasz Zakład obsługuje sieć wodociągową w miejscowościach Sopotnia Wielka i Sopotnia Mała, a od 2021 roku dostarczamy również wodę nowym wodociągiem do Jeleśni i Mutnego. W większości przypadków Zakład świadczy usługi dla mieszkańców naszej Gminy, ale jestem otwarty na poszerzenie współpracy z ościennymi gminami, czyli z Gminą Świnna i Gminą Koszarawa. W ostatnich latach odbieraliśmy eternit, który zawiera szkodliwy azbest z gmin Świnna i Koszarawa. Zatem nie ma żadnych przeszkód, by współpracować i w innych obszarach.

Widać, że sporo się dzieje i to w różnych dziedzinach.

Ale w tym wszystkim najważniejsza jest świadomość, że środowisko naturalne jest naszym wspólnym dobrem. Dlatego cały czas staramy się edukować dzieci, młodzież i dorosłych. Wskazujemy jak ważne jest prawidłowe zagospodarowanie odpadów. Współpracujemy i wspieramy organizacje i stowarzyszenia, działające na rzecz ochrony środowiska. Dużo wyzwań przed nami, ale jestem przekonany, że wspólnie w władzami samorządowymi, szkołami czy przedszkolami uda nam się osiągnąć cel: świadomość, że nasze lokalne ojczyzny są naszym wspólnym dobrem. O to powinniśmy szczególnie dbać.

Strona – ZGK JELEŚNIA

Strona – CZYSTAJELESNIA

google_news