Prezydent Oświęcim Janusz Chwierut wydał dzisiaj zakaz organizacji zgromadzenia publicznego, które planowane jest 14 czerwca. Zgłosił je dwa dni temu Mariusz Piotrowski.
Obok celu, którym jest upamiętnienie 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, wnioskodawca wskazał także trasę przemarszu ulicami: Dworcową i Obozową. Podał, że przewidziana liczba uczestników wyniesie około 150 osób. Poinformował również, że nie przewiduje zagrożeń, a w przemarszu ze strony organizatora miało wziąć udział około 15 osób w służbie porządkowej. W trakcie trwania zgromadzenia miało być używane nagłośnienie i banery informacyjne.
Podstawą do wydania zakazu zgromadzenia są przesłanki o charakterze formalnym, związane z zakończeniem zgromadzenia w miejscu, które znajduje się na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady oraz brak wskazania dokładnej liczby uczestników, co stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów odnośnie organizacji zgromadzeń w czasie epidemii. W tym samym czasie na terenie Miejsca Pamięci KL Auschwitz – Birkenau planowane są uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Tak więc cel zgłoszonego zgromadzenia jest tożsamy z obchodami państwowymi.
Z tego właśnie powodu prezydent Chwierut uznał, że zgromadzenie powinno być zorganizowane w Miejscu Pamięci KL Auschwitz-Birkenau zamiast w mieście.
Mając w pamięci bulwersujące wydarzenia, które miały miejsce 27 stycznia 2019 roku, związane z mową nienawiści, jak i negatywne reperkusje dla miasta oraz szacunek dla ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau prezydent podjął decyzję o odmowie organizacji tego zgromadzenia. Organizator ma możliwość odwołania się od decyzji prezydenta do Sądu Okręgowego w Krakowie.
– Miasto Oświęcim dba o pozytywny wizerunek, jak i bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Miejsce Pamięci KL Auschwitz -Birkenau musi być otoczone czcią i szacunkiem, bowiem ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau należy się szacunek i pamięć. Dlatego Oświęcim nie może być areną konfliktu – czytamy w komunikacie wydanym przez oświęcimski magistrat.
I bardzo dobrze. Nie ma zgody na odradzanie się faszyzmu w kraju, który tak przez niego ucierpiał.
A co myśleliście? Skoro zydy rządzą całym krajem to robią co im wygodne. Pamiętajcie Polacy, że tylko razem stanowimy siłę. Niedługo każą w myckach chodzić. Musimy narobić im do tych mycek.
Każdy nacjonalizm trąci brunatnością
każdy nacjonalizm trąci normalnością
Nareszcie ktoś przyznał z taką otwartością,że nacjonalizm tylko trąci normalnością.W niezłym świetle stawia to nacjonalistów,a zawsze twierdzę,że z normalnością nie mają nic wspólnego,nawet się o nią nie otarli,co najwyżej trącą.
Kazdy lewak tràci brunatnoscià
No niestety trafiłeś kulą w płot.Nie wiesz nawet skąd się wzięła brunatność.Przewertuj wiki,nie zaszkodzi czegoś się dowiedzieć,a nie być ostatnim ,bo ostatnich gryzą psy.
Jutro jest Boże Ciało i może z tej okazji organizator zorganizowałby “marsz” ku chwale Chrystusa.
zezwolą na przemarsz kochających inaczej
Przynajmniej kochają,a nie zieją nienawiścią do inaczej myślących, jak ta brunatna hołota.
Znalazł się miłośnik swojego wizerunku. Wstyd mieć takiego prezydenta.
Wstydem zaś nie jest to,że w nocy, gdy Dudowa jest w objęciach Morfeusza,tweetować z “ruchadełkiem leśnym “.