Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale Żywiec

Próbują żerować na epidemii koronawirusa

Terytorialsi na cieszyńskim moście Przyjaźni. Fot. ilustracyjne (KM)

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”. Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. To postanowili wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierza Obrony Terytorialnej.

Do przypadku wyłudzenia pieniędzy doszło w ostatnich dniach w Zabrzu. Oszust zadzwonił do starszej osoby prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa. — Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności — mówi Daria Czarnecka, koordynator ds. wsparcia dystrybucji w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Dowództwo WOT natychmiast podjęło środki zapobiegawcze, które pozwolą w przyszłości wyeliminować próby takich nadużyć. Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. Ta grupa osób objęta jest wsparciem, które obejmuje możliwość robienia zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

Drugą grupą są osoby objęte opieką ośrodków pomocy społecznej i „Caritas”. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, czyli nie mogą też pobierać pieniędzy.

W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia, które nie wykluczone są także na naszym terenie, należy powiadomić policję oraz koordynatora z brygady WOT.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pedagog
Pedagog
3 miesięcy temu

Ja się pytam dlaczego nie można komentować sprawy oszustwa na księdzach podał bym temu bohaterowi rękę i go serdecznie usciskał

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

I tutaj podział na grupy? Kombatanci tylko są pod opieką Darii Czarneckiej i kontakt tylko z Nią to nie za mało na szerszą pomoc? Pomagają terytorialsi osobom starszym nie związanym z wojskiem?

jin
jin
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Proszę przeczytać artykuł do końca wszystko jest napisane komu i jaka pomoc.

Pedagog
Pedagog
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Trzeba mieć monopol na bankomaty