Wydarzenia Sucha Beskidzka

Profesor Stanisław Grygiel spocznie w Zembrzycach

Fot. Z archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Zmarły w poniedziałek (20 lutego) w Rzymie profesor Stanisław Grygiel, były współpracownik Jana Pawła II, zostanie pochowany na cmentarzu w Zembrzycach.

Urodził się 10 grudnia 1934 roku w Zembrzycach. Jak informuje biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej w 1965 roku uzyskał tytuł doktora z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Przez kilkanaście lat był redaktorem katolickiego miesięcznika „Znak” i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Od 1980 roku, wraz z żoną Ludmiłą oraz dziećmi Moniką i Jakubem, mieszkał w Rzymie. Tu w 1981 roku założył Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II. Wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie. W latach dziewięćdziesiątych był wykładowcom filozofii w Lugano w Szwajcarii. Brał udział w pracach dwóch Synodów Biskupów Europejskich. To autor licznych publikacji książkowych wydanych w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Opublikował też wiele esejów i artykułów w kilku językach. Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, Akademii Filozoficznej w Argentynie i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Na swoim koncie miał wiele odznaczeń. W 2021 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zmarł w Rzymie w poniedziałek, 20 lutego. Dzisiaj (23 lutego) uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele Santa Maria in Traspontina w Rzymie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się także w Krakowie. W niedzielę (26 lutego) zmarły profesor Stanisław Grygiel zostanie pochowany na cmentarzu w swoich rodzinnych Zembrzycach.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
franek gitara
franek gitara
1 rok temu

“wykładowcom filozofii” -redaktorzyna uczniem kaczora z metra ciętego. powrót do podstawówki obowiązkowy.