Wydarzenia Wadowice

Promenada na koronie

Fot. Bogdan Szpila

Pięć lat po oficjalnym otwarciu przez polityków zbiornika retencyjnego na Skawie, zaporę w Świnnej Porębie udostępniono zwiedzającym.

Huczne otwarcie dla turystów korony zapory w Świnnej Porębie z dużym rozmachem zorganizowało  (29 maja) Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Na zwiedzających czekały liczne atrakcje, a najwięcej powodów do radości mieli najmłodsi, dla których przygotowano gry i zabawy. Tłumy gromadziły pokazy szkolenia psów ratowniczych i pokazy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się stoiska edukacyjne Wód Polskich, Lasów Państwowych, Policji i GOPR-u, gdzie odpowiadając na konkursowe pytania można było otrzymać cenne nagrody. Wody Polskie serwowały smażone ryby z Jeziora Mucharskiego, a Koła Gospodyń Wiejskich zaspakajały podniebienia największych łasuchów.

Zanim turyści weszli na koronę zapory, Wody Polskie obiekt dodatkowo zabezpieczyły. Między innymi rozbudowano system monitoringu (kamery o bardzo wysokiej jakości), podwyższono ogrodzenie, powstała dodatkowa platforma widokowa, a na parkingu (okazał się być o wiele za mały, toteż w niedzielę auta chwilami blokowały drogę krajową nr 28) ustawiono ławki.

Korona zapory w Świnnej Porębie wznosi się 50 metrów ponad dno doliny Skawy. Kubatura nasypu wynosi 2,23 mln metrów sześciennych, a kubatura betonów 300 tys. metrów sześciennych. Zbiornik (Jezioro Mucharskie) ma powierzchnię 1035 ha i może pomieścić 161 mln metrów sześciennych wody, przy czym tzw. powierzchnia normalna wynosi 820 ha. Elektrownia wodna (nie udostępniona do zwiedzania) o mocy 4,4 MW może rocznie wyprodukować energii elektrycznej ok. 14,8 GWh. Poniżej zapory funkcjonuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce ośrodków zarybieniowych.

Korona zapory będzie udostępniana turystom w każdy weekend do 4 września: w soboty od 11.00 do 18.00, a w niedzielę od 10.00 do 17.00.

Fot. Bogdan Szpila
navigate_before
navigate_next

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pięknie
pięknie
2 miesięcy temu

Da się w szybkim tempie pomyśleć? – da się. Teraz tylko trzeba poczekać, aż zasadzą na koronie drzewa aby dawały trochę cienia na patelni promenady w godzinach udostępnienia. Po 4 września (w okresie zimowym) myślę, że udostępnią koronę do zjazdów saneczkowych.