Wydarzenia Żywiec

Przed nami finisz Żywieckich Godów! Sprawdźcie szczegółowy program

Fot. Paweł Szczotka

Powoli dobiega końca 54. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych, czyli Żywieckie Gody. Co jeszcze czeka nas podczas tej wyjątkowej imprezy?

W czwartek (26 stycznia) o 16.00 w Muzeum Stara Chałupa w Milówce rozpocznie się „Skubanie pierza, przędzenie wełny, łuskanie fasoli, występy kolędników i degustacja potraw”.

Także i w piątek, 27 stycznia, zapraszamy do Muzeum Stara Chałupa w Milówce, gdzie o 15.00 rozpocznie się spotkanie dotyczące życia i twórczości Józefa Szczotki, byłego kierownika Szkoły Podstawowej w Milówce i znanego folklorysty. Opowie o nim Ewa Kojro, jego bratanica – mówi wójt gminy Milówka Robert Piętka.

W sobotę, 28 stycznia, trzeba koniecznie wybrać się do Żywca, gdzie o 11.00 ulicą Kościuszki na Rynek przejdzie barwny korowód Dziadów Żywieckich i Jukaców.

Będzie muzycznie, kolorowo i przede wszystkim wesoło! Na Rynku grupy zaprezentują się w krótkich występach i odbędzie się konkurs trzaskania z bata – zachęca burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Około 14.00 w sali widowiskowej MCK w Żywcu rozpocznie się Beskidzki Karnawał jako impreza towarzysząca.

Na scenie zaprezentują się Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łodygowic, zespół regionalny Mały Haśnik z Żabnicy, Skład Nierachaiczny i zespół regionalny Ziemia Żywiecka z Żywca oraz gościnnie zespół Świerczkowiacy z Tarnowa. W trakcie imprezy nie zabraknie stoisk z wyrobami sztuki ludowej oraz przepysznej degustacji potraw regionalnych, które przygotują panie z kół gospodyń wiejskich z Żywiecczyzny. Takiej imprezy po prostu nie można przegapić! – mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Tego dnia od 19.00 w Domu Strażaka w Milówce trwać będzie Potańcówka Dziadowska z zespołami i kapelami góralskimi.

Wszystkie bilety rozeszły nam się jak świeże bułeczki i niestety nie mamy już wolnych miejsc – mówi Grażyna Kąkol, pełniąca obowiązki dyrektora w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce.

Wcześniej, bo o 17.45 w kościele parafialnym w Milówce, jako impreza towarzysząca, odbędzie się Koncert świąteczno-noworoczny w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Milówki.

Natomiast w niedzielę, 29 stycznia, w Domu Strażaka w Milówce o 13.00 rozpocznie się Gościna z występami kolędników i degustacją potraw regionalnych (wstęp 20 zł). Jako impreza towarzysząca o 17.45 w kościele parafialnym planowany jest Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu regionalnego Wierchy z Milówki.

Zapraszamy również w niedzielę (29 stycznia) do Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, gdzie o 17.00 rozpocznie się Koncert laureatów Żywieckich Godów – podkreśla Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Dodajmy, że organizatorami 54. Żywieckich Godów, są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Fot. GOK Milówka

Fot. ROK Bielsko-Biała

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
?
?
8 miesięcy temu

Godnie byłoby z Golcami choć na chwilę, ale czy dziś nie za dziadosko?