Kultura i rozrywka Wadowice

Przedszkolacy przed ekranem

Od wielu miesięcy starsi uczniowie uczą się zdalnie siedząc we własnych domach przed ekranem komputerów. Bez przeszkód funkcjonują przedszkola, co nie oznacza, że najmłodsi nie radzą sobie z najnowszymi technikami komunikacji.

Przedszkolacy z przedszkola “Bajka” w Choczni komputery poznają we własnych domach, natomiast opiekunowie dbają, aby elektronika nie zrobiła dzieciom krzywdy. – W sieci niebezpieczeństwo zagraża także najmłodszym użytkownikom – stanowczo twierdzi Bożena Gajczak, współorganizatorka konkursu plastycznego „Z komputerem trzeba ostrożnie” przeznaczonego dla starszych przedszkolaków. – Według moich obserwacji coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu. Nikogo już nie dziwi widok 3 czy 4–latka z tabletem czy smartfonem w ręce. W ostatnim czasie Internet przestał być dla wielu sprawą wyboru, a stał się koniecznością. Niebezpieczeństwa związane z siecią dotyczą nieco starszych dzieci, jednak rodzice maluchów także powinni być wyczuleni na informacje, z jakimi dziecko ma do czynienia na ekranie. Jedną z metod ograniczenia kontaktu dzieci z niewłaściwymi dla nich treściami może być oprogramowanie filtrujące. Co ważne, koniecznie uruchomione na wszystkich urządzeniach z których dziecko ma do czynienia. Staramy się przygotować naszych podopiecznych na funkcjonowanie w wirtualnym świecie. W tym zakresie bardzo ważna jest profilaktyka – podkreśla Gajczak.

Uczestnicy konkursu „Z komputerem trzeba ostrożnie” na zadanie mieli przedstawić za pomocą kredek lub pędzla zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w sieci oraz co należy zrobić jeżeli informacja na ekranie nie jest dla nich przeznaczona. Konkurs przygotowały Bożena Gajczak, Magdalena Barcik-Stelmaszuk i Monika Parządka. Dzięki sponsorom, każde dziecko oprócz dyplomu otrzymało nagrodę rzeczową (puzzle, książeczki, t-shirty).

Nagrodę za pierwsze miejsce otrzymali (ex aequo) Gaja Mrzygłód i Emilian Rzeszótko. Druga nagrodę odebrała Aleksandra Małysa, a trzecią Faustyna Rybska. Trofea wręczyli jurorzy – Daniel Mastek (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Choczni) oraz wicedyrektor Marta Szczur.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments