Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Przegląd największych kontenerowców na świecie

Obecnie mamy duże możliwości, jeśli chodzi o szeroko pojętą logistykę. Do wyboru jest wiele środków transportu, dzięki którym możliwe staje się dostarczenie towarów różnej wielkości do krajów, praktycznie na całym świecie. Do wyboru pozostaje transport morski, kolejowy, lotniczy czy drogowy. Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet i pewne wady. W zależności od potrzeb, preferencji, ekonomii i możliwości należy dobrać optymalne rozwiązanie. Niezwykle istotne są kontenerowce, czyli ogromne statki specjalnego przeznaczenia, których zadaniem jest przewóz załadowanych po brzegi kontenerów z towarami. Największe kontenerowce są w stanie pomieścić ładunki o łącznej wadze ponad 20 tysięcy TEU. O jakich kontenerach jest tutaj wobec tego mowa?

Niezastąpiony transport morski

Spedycja morska cały czas się rozwija, bezustannie podejmowane są przeróżne działania mające na celu udoskonalenie tego, co znajduje się już w użyciu i tworzenie nowych rozwiązań. Co jakiś czas zmienia się ranking największych kontenerowców na świecie, a globalnie działające firmy dokładają wszelkich starań do tego, aby stać się liderem, jeśli chodzi o transport międzynarodowy. W czołówce znajdują się: HMM Algeciras, HMM Copenhagen, HMM Gdansk, OOCL Hong Kong, MSC Gülsün, MSC Samar, czy CMA CGM Jacques Saade.

Na kontenerowcach można przewozić praktycznie dowolny rodzaj towaru o różnych gabarytach i wadze. W wielu przypadkach niemożliwe staje się dostarczenie konkretnego przedmiotu transportem lotniczym ani drogowym. Przy wielkogabarytowych towarach, których masa liczona jest w tonach, pozostaje praktycznie wyłącznie transport morski.

Transport drogą morską często wybierany jest również ze względu na swoją cenę. Przemieszczając towary np. z Azji, będzie to zdecydowanie najtańsza opcja. Nierzadko jest tak, że kontenerowce odwiedzają więcej niż jeden port podczas pojedynczego rejsu, dlatego niezwykle istotne staje się właściwe rozmieszczenie kontenerów, zachowując jednocześnie równomierne obciążenie na pokładzie.

Największe kontenerowce pływające po międzynarodowych wodach

Obecnie liderem, jeśli chodzi o największe kontenerowce na świecie, jest MSC Gülsün i HMM Algeciras, który powstał stosunkowo niedawno, bo kolejno: w 2019 roku i 2020 roku. MSC Gülsün został wyprodukowany przez południowokoreańska stocznię Samsung Heavy Industries. Jego długość sięga niemalże 400 metrów, a szerokość to nieco ponad 61 metra. Pojemność MSC Gülsün wynosi aż 23756 TEU. Jego nowoczesne wyposażenie pozwala na przewożenie dowolnych towarów, łącznie z tymi wymagającymi warunków chłodniczych. Jeszce do niedawna najlepszym kontenerowcem był OOCL Hong Kong, który ma prawie 400 metrów długości i niecałe 59 metrów szerokości. On również jest wytworem południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries. Pojemność tego statku wynosi przeszło 20 tysięcy TEU.

Pozostałe kontenerowce

Spośród znanych, dużych kontenerowców znajdziemy również MV Barzan, mający 400 metrów długości i niewiele ponad 58 metra szerokości. Należy on do floty United Arab Shipping, ale zbudowała go stocznia Hyundai Heavy Industries. Kilka z największych kontenerowców na świecie posiada też duńska firma A.P. Moller-Marsk, a chodzi tutaj m.in. o Madrid Maersk, czy Mc-Kinney Moller – 399 metrów długości i 59 metrów szerokości. Warto wspomnieć jeszcze o kontenerowcu CMA CGM Alexander von Humboldt, który liczy 396 metrów długości i 54 metry szerokości.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Dla kogo ten artykuł sponsorowany?

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Są wycieki że w Beskidzie Śląskim będzie budowany port morski , ot taka filia portu bałtyckiego , dla towarów z Czechów 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Dobrze jeszcze objąć przyjaciół Węgrów a po drodze Słowaków.

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Przed wojną polska graniczyła z Węgrami też 🙂 ,a artykuł anty polski 🙁

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Tak tak, antyk polski