Wiosna to idealny moment na zakup nieruchomości. Warto wiedzieć, że alternatywą dla tradycyjnie rozumianego rynku deweloperskiego oraz wtórnego są tak zwane przetargi mieszkaniowe. Startując w takim przetargu możemy w korzystnej cenie kupić lokum od spółdzielni mieszkaniowej, gminy lub skarbu państwa.
Zakup nieruchomości to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, jak również jedna z tych, które kosztują najwięcej. Decydując się na zakup mieszkania warto dokładnie oszacować własne możliwości finansowe, zdefiniować potrzeby oraz przystąpić do szukania nieruchomości tam, gdzie ceny są atrakcyjne, a lokalizacja odpowiednia. Niestety ceny nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym często nie oddają rzeczywistej wartości mieszkania. Konieczność zaciągania dużego kredytu często skutecznie odstrasza potencjalnych klientów. Rozwiązaniem są przetargi mieszkaniowe, dzięki którym można nabyć nieruchomość za znacznie niższą kwotę.
Przetarg mieszkaniowy – czym jest i jakie są jego zalety?
Przetarg mieszkaniowy często jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują nieruchomości w danej lokalizacji, ale nie mają na tyle dużych możliwości finansowych, aby kupić mieszkanie od dewelopera bądź korzystać z pomocy biur nieruchomości.
Przetargi mieszkaniowe organizowane są przez różnego rodzaju instytucje, wśród których można wymienić chociażby: spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miast i gmin czy spółki skarbu państwa. Każdy przetarg musi być wcześniej poprzedzony ogłoszeniem o przetargu. Sprzedający nieruchomość są zobowiązani do umieszczania informacji o przetargach w Internecie, a konkretnie w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Przetargi mogą przybrać formę pisemnej bądź ustnej.
Jakie są zalety przetargu mieszkaniowego?
- cena mieszkania niższa niż w przypadku zakupu od dewelopera bądź poprzez biuro nieruchomości,
- jawność postępowania oraz uczciwość całego procesu,
- różnorodność w wyborze lokum,
- bezpieczeństwo zakupu/transakcji,
- przejrzyste przepisy dotyczące przetargu,
- dokładny opis mieszkania, które jest przedmiotem przetargu (położenie, metraż, rozkład pomieszczeń, opis stanu prawnego i technicznego, opis stanu budynku, w którym znajduje się mieszkanie).
Kto może brać udział w przetargu mieszkaniowym?
Wszystko zależy od tego, czy dany przetarg jest ograniczony czy nieograniczony. W przypadku przetargu ograniczonego mogą do niego przystąpić wyłącznie osoby, które spełniają kryteria podane w ogłoszeniu. Do przetargu nieograniczonego mogą stanąć wszyscy zainteresowani kupnem danego lokum. Szczególną uwagę należy zwrócić na specyfikację przetargu oraz wadium, które musi zostać wpłacone na dane konto (wadium jest gwarantem udziału w przetargu i najczęściej stanowi 10% ceny. W przypadku wygrania przetargu jest ono zaliczane do kwoty zakupu, a w przypadku przegranej zwracane na konto).
Kto decyduje o wygranej?
Kryterium decydującym o wygranej w przetargu jest zazwyczaj cena. Organem odpowiedzialnym za przeprowadzenie przetargu oraz jego rozstrzygnięcie jest komisja przetargowa. Na podstawie jej decyzji sporządzany jest specjalny protokół, który jest podstawą do sporządzenia aktu notarialnego. Wynik przetargu podawany jest do publicznej wiadomości.
Gdzie szukać informacji o przetargach?
Informacji o przetargach można szukać między innymi w BIP, na stronach spółdzielni mieszkaniowych, na tablicach ogłoszeń, w prasie lokalnej, na portalu ListaPrzetargow.pl, gdzie mamy dostęp do wszystkich ogłoszeń z całej Polski, zebranych w jednym miejscu oraz uporządkowanych, np. pod względem województwa czy też rodzaju nieruchomości.
Zdjęcie: Pixabay.com
Witam, czy mogą wziąć udział obywatele Ukrainy?