Cieszyn Na sygnale

Pędził niemal 120 km/h w terenie zabudowanym. Stos mandatów po policyjnych działaniach “prędkość”

Policjanci ruchu drogowego prowadzili w poniedziałek działania pn. “Prędkość”. Miały one na celu egzekwowanie od kierujących przestrzeganie ograniczeń prędkości. Policjanci cieszyńskiej drogówki uczestnicząc w tych działaniach ujawnili 96 przypadków przekroczenia prędkości. Jeden nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy – przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 69 km/h.

Celem tych działań było przede wszystkim egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Oprócz pomiaru prędkości policjanci sprawdzali czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Działania miały również charakter prewencyjny. Policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego, że prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Policyjne statystyki pokazują, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym, dlatego mundurowi tłumaczyli jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – dostosowaną do panujących warunków, tj. m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

W ramach prowadzonej akcji policjanci przeprowadzali kontrole prędkości przy wykorzystaniu wideorejestratorów oraz radarowych mierników prędkości. Łącznie w ramach akcji skontrolowali 96 kierujących, ujawnili tyle samo wkroczeń związanych z  przekroczeniem dozwolonej prędkości. W 91 przypadkach postępowanie zakończone zostało mandatem, w 5 mundurowi poprzestali na pouczeniu sprawcy wykroczenia. Jeden kierowca za swoją brawurową jazdę stracił prawo jazdy- kontrolowany w Łączce 59-latek pędził fordem z prędkością 119 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Za popełnione wykroczenie mieszkaniec gminy Skoczów nie tylko pozbył się prawa jazdy, ale został ukarany wysokim mandatem karnym i punktami karnymi.

– Apelujemy do każdego o rozwagę na drodze. Przede wszystkim do kierowców – zmniejszenie prędkości wbrew pozorom nie opóźni zbytnio dotarcie na miejsce przeznaczenia – a może znacząco poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu – przypomina oficer prasowy cieszyńskich mundurowych Krzysztof Pawlik.

google_news