Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Przez pustynię dla narciarzy. Pirat z Istebnej na Izraelskim Szlaku Narodowym

Fot. z arch. Piotra Kiliana

Mija 27. dzień wyprawy Piotrka Kiliana z Istebnej, znanego szerzej jako Pirat Dyplomata. Znany z podejmowania różnorodnych wyzwań góral, miłośnik odkrywania świata, wędruje pieszo Izraelskim Szlakiem Narodowym, by pomóc zawodnikom NKS Trójwieś Beskidzka w zdobyciu pieniędzy na nowego busa.

Piotrek Kilian swoje podróże zaczął od kupienia biletu na Jamajkę. Rok później przepłynął jachtem Ocean Atlantycki z Afryki na Grenadę, po czym kontynuował swoją przygodę na Morzu Karaibskim, by rok później znów tam powrócić i… rozpętać niezły “Meksyk”.

Góralowi niestraszne są też długodystansowe szlaki górskie i nietypowe wyzwania z nimi związane. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy przeszedł w warunkach zimowych trzy najdłuższe w Polsce, z czego Główny Szlak Beskidzki za… 8,60 zł! Ostatniej zimy z kolei dokonał pierwszego i jedynego zimowego przejścia tam i z powrotem – dystans 900 km – Niebieskiego Szlaku Granicznego, uznawanego za “Najdzikszy szlak w Polsce”. Z wykształcenia jest specjalistą od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, ale – jak sam twierdzi – pościgi i wybuchy go nudzą, dlatego woli podróże. I robi to w swoim stylu – z adrenaliną i niskobudżetowo odwiedził przez ostatnie trzy lata prawie 30 państw. Jest też dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Podróżników oraz współzałożycielem stowarzyszeń: Główny Szlak Beskidzki oraz Instytutu Śląska Cieszyńskiego.

Chcę w ten sposób wesprzeć lokalną społeczność i ułatwić młodzieży z gminy Istebna rozwijanie swojej pasji. Jestem przekonany, że warto. Podczas ostatniej zimowej olimpiady aż pięciu zawodników z Trójwsi Beskidzkiej pojechało do Chin reprezentować Polskę. Zbliża się sezon zimowy, podczas którego nowy bus bardzo by się przydał.

Najnowsze wyzwanie Pirata Dyplomaty do przejście pieszo Izraelskiego Szlaku Narodowego w 30 dni – 1045 km gór i pustyń. Piotrek Kilian wystartował ze Wzgórz Golan, kierując się przez Pustynię Negew w stronę wybrzeża Morza Martwego. Początkowo na szlaku towarzyszył mu Patryk Świtała, antropolog kulturowy, poliglota, również świetny podróżnik, który odwiedził w ciągu ostatnich kilku lat ponad 60 państw. Niestety jednak z powodu odnowionej kontuzji kolana, musiał zrezygnować w trakcie wyprawy.

Celem Piotra Kiliana jest nie tylko przejście Izraelskiego Szlaku Narodowego, ale pomoc młodym mieszkańcom Istebnej. W trakcie wyprawy prowadzona jest bowiem zbiórka pieniędzy na nowego busa, którym zawodnicy Narciarskiego Klubu Sportowego Trójwieś Beskidzka będą mogli dojeżdżać na zawody i treningu.

– Chcę w ten sposób wesprzeć lokalną społeczność i ułatwić młodzieży z gminy Istebna rozwijanie swojej pasji. Jestem przekonany, że warto. Podczas ostatniej zimowej olimpiady aż pięciu zawodników z Trójwsi Beskidzkiej pojechało do Chin reprezentować Polskę. Zbliża się sezon zimowy, podczas którego nowy bus bardzo by się przydał. A ja nie lubię siedzieć bezczynnie, chcę działać – mówi Piotr Kilian, zachęcając do wsparcia zbiórki prowadzonej za pomocą portalu zrzutka.pl Link można znaleźć tutaj.

Wyprawa istebnianina ma też charakter naukowo-badawczy. W Izraelu zbiera materiały naukowe, robi zdjęcia, nagrywa filmy, przeprowadza wywiady, a w planach ma wydanie książki. Każdy dzień wyprawy relacjonuje na swoim profilu facebookowym.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wagabunda
Wagabunda
1 rok temu

Pozytywny wariat. Powodzenia