Kultura i rozrywka Wadowice

Przyczynek do papieskiej biografii

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej wydało księgę o młodzieńczych latach Jana Pawła II.

Autor Zbigniew Bieniasz, wadowiczanin mieszkający obecnie w Pszczynie stworzył unikalne dzieło, wyraźnie wyróżniające się wśród tysięcy tomów poświęconych Janowi Pawłowi II. Książka „Lolek Złotempisany” na 542 stronach zawiera ponad 600 często nigdy wcześniej nie publikowanych fotografii, jest bogata we wspomnienia najbliższych kolegów i przyjaciół Karola Wojtyły. Dodatkowo czytelnik otrzymuje płytę DVD z nagraniem wywiadów ze świadkami młodości Jana Pawła II.

Bieniasz (pedagog, regionalista, przewodnik górski, gitarzysta, autor piosenek) o genezie książki napisał: „Mój ojciec Marian był szkolnym kolegą przyszłego papieża. Był w gronie kilku, którzy chodzili z nim zarówno do szkoły powszechnej jak i do gimnazjum, spośród tych, którzy dotarli do matury, a potem doczekali wyboru na Stolicę Piotrową. Było ich niespełna dziesięciu (…). To zdopingowało mnie do gromadzenia wspomnień. Zacząłem od ojca by potem odwiedzać innych kolegów szkolnych, sąsiadów z ulicy Kościelnej, nauczycieli i profesorów z wadowickich szkół, znajomych”.

W efekcie powstała obszerna biografia młodzieńczego okresu życia papieża Jana Pawła II na tle dziejów Wadowic. Bieniasz wyjaśnia, że pisząc, „wybrał taką ścieżkę poznania rodziny Wojtyłów, by zajrzeć do niej od środka, by dowiedzieć się jak żyli, czego mogli doświadczyć, jacy ludzie ich otaczali, jakie sprawy zaprzątały (…). Każdy Czytelnik po zapoznaniu się ze zbiorem źródeł zawartych w książce może stworzyć sobie własną koncepcję powstania fenomenu i drogi wybitnej postaci do wielkości. Lata wadowickie Karola Wojtyły dały mu podstawy na których oparła się Jego wyjątkowość prowadząca do świętości.

Książkę można nabyć w siedzibie TMZW przy ulicy Krakowskiej w Wadowicach oraz w pobliskiej księgarni (przy ulicy Krakowskiej).

navigate_before
navigate_next

Tecza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
5 miesięcy temu

Uwaga.Jest.Nowy talent literacki jarmarczno-rapsodyczny.Arek ci on jest.Oby pozostał na dłużej i nie zrażał się atakami złych ludzi.

Arek
Arek
5 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

Tadeusz ty nie kochasz Dziwisza………………..wstydz sie

Arek
Arek
5 miesięcy temu

Kiedy ukaże się takie opracowanie o o naszym ukochanym Dziwiszu poniewaz pilnie potrzebne

antykremówa
antykremówa
5 miesięcy temu

żałosne