Kultura i rozrywka Wadowice

Przygoda w Hiszpanii

Od wielu lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaroszowicach utrzymują kontakty z hiszpańskimi rówieśnikami ze szkoły Ave Maria Casa Madre w Granadzie. W tym roku odwiedzili przyjaciół na Półwyspie Iberyjskim.

– Współczesna technika umożliwia łatwe porozumiewanie się na odległość, toteż mimo ponad dwóch tysięcy kilometrów dzielących Jaroszowice od Granady (stolica prowincji Andaluzja – przyp. KB), nasi uczniowie dobrze znają się z rówieśnikami z Hiszpanii – wyjaśnia Mirosław Zadora, dyrektor SP w Jaroszowicach. – Gdy zaś nadarzyła się okazja odwiedzić przyjaciół korzystając z unijnego projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”: „Moja szkoła, moje miasto, mój kraj”, nie wahaliśmy się. Dla naszej młodzieży była to wspaniała okazja poznania rówieśników i realiów życia w Hiszpanii – podkreśla dyrektor.

Zanim uczniowie wsiedli do samolotu na lotnisku w Balicach, wiele czasu poświęcili na zdobycie wiedzy o kraju, który mieli zwiedzić. – Celem dodatkowych zajęć było przygotowanie młodzieży do radzenia sobie w różnych sytuacjach – wyjaśnia Zadora. – W trakcie dodatkowych lekcji języka angielskiego koncentrowaliśmy się na komunikacji i dialogach, które odzwierciedlają naturalne sytuacje np. w sklepie czy w szkole. Młodzież przed wyjazdem poznawała geografię i historię Hiszpanii, tradycję i kulturę regionu – zaznacza dyrektor.

Pobyt w Andaluzji obu grup uczniów wraz z opiekunami (w lutym i maju) w ramach unijnego projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” pt. „Moja szkoła, moje miasto, mój kraj” był niezapomnianą przygodą. Malaga nad Morzem Śródziemnym, Miasteczko Ronda „wiszące” nad skalnym wąwozem, zabytki Granady, arena walki byków, muzeum Picassa, odpoczynek na zalanej słońcem plaży, dzielnica arabska Albacin, planetarium, ogrody Generalife czy łakocie w najsłynniejszej w Andaluzji lodziarni Los Italianos wywarły ogromne wrażenie na mieszkańcach chłodnej w tym roku Polski.

– W trakcie tygodniowej obecności w Hiszpanii nasi uczniowie uczestniczyli w szkolnych zajęciach, doskonalili język angielski, poznali metody nauczania w tamtejszej szkole. Unijny projekt udało się w pełni zrealizować dzięki ogromnej determinacji nauczycieli – Agnieszki Jewuły, Magdaleny Wiercimak i Aleksandry Zadory – które w pandemicznym czasie potrafiły wcielić plany w życie – podkreśla dyrektor.

navigate_before
navigate_next

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Antonio Conte alhazar
Antonio Conte alhazar
2 lat temu

Ajajaj
O’le