Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Oświęcim

Przygotowania do TKB. Będą zagraniczne zespoły!

Fot. Materiał prasowy

Organizatorzy 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej uchylili rąbka tajemnicy o przygotowaniach do tej jednej z największych imprez folklorystycznych w Europie!

W tym roku TKB planowany jest od 30 lipca do 7 sierpnia.

Góralskie tańce widzowie będą mogli oglądać na wszystkich pięciu głównych estradach TKB, czyli w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W programie znajdą się, jak co roku, koncerty regionalnych zespołów, muzyka tradycyjna, wystawy i kiermasze – podkreślają organizatorzy.

Planowane są również imprezy towarzyszące takie jak 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, 75. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu i 27. Festyn Istebniański w Istebnej.

W Żywcu planowany jest 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich, gdzie już spływają karty zgłoszeń od zespołów.

Zapraszane są również zespoły zagraniczne, które będą występować na wszystkich scenach 59. TKB. Po dwóch latach przerwy do programu festiwalu powraca drugi TKB-owski konkurs, czyli Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku obędą się one po raz 31. i zagoszczą na estradzie w Żywcu – zaznaczają organizatorzy.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne objęte są patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF 27 lutego przyjęło uchwałę potępiającą agresję Rosji na Ukrainę. Z kolei 7 marca Rada CIOFF podjęła decyzję o zawieszeniu działalności i członkostwa Rosji i Białorusi w CIOFF.

Organizatorzy TKB i MSF w pełni popierają podjęte decyzje i zastosują się do nich. Oznacza to, że w programie 59. TKB nie będzie grup z Rosji ani z Białorusi – dodają organizatorzy TKB.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
OrWell
OrWell
2 lat temu

Bez polityki się nie da?

ono
ono
2 lat temu
Reply to  OrWell

Jaka to polityka?, ludzkie podejście do agresora.