Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Przygotuj swój dach na sezon jesienno-zimowy. Malowanie i konserwacja dachów

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, a jego dobry stan odpowiada za komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, aby przed nadejściem jesieni i zimy dokładnie przygotować swój dach – wykonać konieczne naprawy, a także zabezpieczyć go przed trudniejszymi warunkami atmosferycznymi, których w naszym klimacie nie brakuje.

Jak jednak takie przygotowania wyglądają? Skąd wiedzieć, jakie działanie należy podjąć i kiedy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak ocenić stan dachu?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu poszycia dachowego na sezon jesień-zima jest ocena jego stanu. Niestety, często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie i potrzebujemy pomocy specjalisty. Warto wtedy skorzystać z usług fachowca, który oceni stan dachu i doradzi, jakie kroki należy podjąć, aby go odpowiednio przygotować.

Wbrew pozorom, ocena stanu dachu to nie tylko kwestia wizualna. Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy poszycie dachowe nie ma uszkodzeń, które mogłyby się pogłębić podczas intensywnych opadów lub mrozu. Należy zwrócić uwagę także na to, czy dach nie jest pokryty grubą warstwą kurzu i brudu. Zanieczyszczenia mogą utrudniać odprowadzanie wody oraz prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które obniżają estetykę dachu, ale także mogą stanowić zagrożenie dla jego struktury.

Malowanie czy konserwacja dachu? Na co się zdecydować?

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów. Dach jest narażony na działanie wielu różnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy też promieniowanie UV, które mogą negatywnie wpłynąć na jego stan. Nie zawsze jednak problem jest na tyle poważny, że wymaga wymiany poszycia czy nawet jego ponownego pomalowania. Wprost przeciwnie, czasami wystarczy impregnacja dachówek, aby zabezpieczyć dach na kolejne lata.

Od czego to zależy? Najważniejszymi czynnikami są: rodzaj pokrycia dachowego, stopień zniszczenia i kondycja materiału. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszej jakości dach potrzebuje regularnego serwisu i konserwacji, aby służył przez lata.

Jak często należy wykonywać serwis dachu? To zależy głównie od rodzaju poszycia dachowego. Jeśli jest to dach pokryty blachą lub blachodachówką, to powinien być serwisowany raz na kilkanaście lat, aby mieć całkowitą pewność, że dobrze spełnia swoje zadanie.

Kiedy dach wymaga ponownego malowania?

Ponowne malowanie dachu jest konieczne, gdy:

  • widoczne są już wyraźne oznaki starzenia się i ścierania powłoki,
  • farba zaczyna odpadać w postaci większych lub mniejszych kawałków,
  • na powierzchni dachu pojawiają się rysy i pęknięcia widoczne gołym okiem,
  • dach nie był malowany przez ostatnie kilkanaście lat.

Kiedy warto zdecydować się na impregnację dachówek?

Na impregnację dachu warto zdecydować się, gdy:

  • chcemy zabezpieczyć dach przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi,
  • dach jest mocno zabrudzony (np. kurz, pył, glony),
  • dach jest przebarwiony (np. od słońca, deszczu),
  • chcemy wydłużyć żywotność dachu.
Czym różni się impregnacja dachówki od jej malowania?

Impregnacja dachówki to zabieg, który ma na celu zabezpieczenie dachówki przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz lub śnieg. Podczas impregnacji dachówki pokrywa się specjalnym preparatem, który penetruje głęboko w ich strukturę i tworzy na niej dodatkową ochronną warstwę. Dzięki temu dachówka jest odporniejsza na uszkodzenia i łatwiej utrzymać ją w czystości. Z kolei malowanie dachu to proces mający na celu całkowite odnowienie powłoki za pomocą nałożenia nowej warstwy farby.

W jednym i drugim przypadku przygotowanie dachu do konserwacji jest podobne, ponieważ należy go oczyścić z brudu i kurzu, a także usunąć wszelkie zanieczyszczenia organiczne. Dach musi być również odpowiednio natłuszczony przed nałożeniem środka konserwującego (impregnatu lub nowej farby), aby przygotować podłoże przed nałożeniem kolejnego preparatu.

Chcesz przygotować swój dach na jesień i zimę? Potrzebujesz pomocy w ocenie jego stanu i profesjonalnego doradztwa w kwestii najlepszej konserwacji? Skontaktuj się z nami!

Firma ALPIN-SZOSTEK specjalizuje się w kompleksowej ochronie dachów. Posiadamy ponad 25-letnie doświadczenie w branży, co pozwoliło nam na stworzenie szerokiej oferty skierowanej zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. ALPIN-SZOSTEK to gwarancja profesjonalizmu, bezpieczeństwa i satysfakcji!

Napisz: [email protected] lub zadzwoń: +48 787 347 882, a ustalimy szczegóły współpracy.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments