Bielsko-Biała Cieszyn Na sygnale

Przyjechali do Polski ukryci w samochodach ciężarowych

Fot. z archiwum Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nie próżnują. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni zatrzymali pięciu obywateli Afganistanu oraz jednego obywatela Pakistanu za nielegalne przekroczenie czesko-polskiej granicy państwowej.

Jak informuje Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, 5 lutego policjanci z Pawłowic poinformowali funkcjonariuszy Straży Granicznej o trzech cudzoziemcach ujawnionych na terenie agencji celnej w Warszowicach w powiecie pszczyńskim. Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej ustalili, że mężczyźni to prawdopodobnie obywatele Afganistanu, którzy wjechali do Polski ukryci pod naczepą bułgarskiego samochodu ciężarowego. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali oni zatrzymani. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, potwierdzono afgańskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych mężczyzn. W związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy z Czech do Polski przy użyciu podstępu, wobec Afgańczyków wszczęto postepowanie karne. Cudzoziemcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Dzień później funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali na stacji paliw w Żorach kolejnych trzech cudzoziemców, którzy ukryci w naczepie tira jadącego z Bułgarii przekroczyli granicę wbrew przepisom z Czech do Polski. Oni również nie posiadali dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Podczas prowadzonych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza, ustalono, iż dwoje z nich to obywatele Afganistanu, a jeden to Pakistańczyk. Tym mężczyznom również przedstawiono odpowiedni zarzut z kodeksu karnego. Wszyscy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie.

Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do Rumunii w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

KB_zwie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments