Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Uratowali pogromcę komarów

Fot: Za miastem czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic n/z: uratowany jerzyk

Jerzyk, to ptak wyjątkowy pod wieloma względami. Prawdziwy sprzymierzeniec ludzi w walce z komarami. Już chociażby z tego względu zasługuje na chwilę uwagi – jednego z nich uratowali ostatnio autorzy znakomitego profilu facebookowego traktującego o przyrodzie Czechowic-Dziedzic i okolic.

– Trafiliśmy na jerzyka w okolicach jednego z zakładów przemysłowych, biedak nie miał sił, najwidoczniej zbyt szybko opuścił gniazdo i nie potrafił jeszcze wzbić się w powietrze – mówi Wojtek, jeden z autorów profilu „Za miastem czyli przyroda Czechowic-Dziedzic i okolic”. – Dostał wodę, trochę się wzmocnił, po czym zawieźliśmy go do bielskiego „Mysikrólika”. Tam podrośnie i zostanie wypuszczony na wolność.

Jerzyki mogą fascynować. Jak tłumaczy Wojtek, ptaki spędzają w powietrzu niemal całe swoje życie. W locie śpią, jedzą, piją a nawet kopulują. Potrafią spędzić w powietrzu bez przerwy nawet 3 lata (tak można przeczytać w wielu źródłach).

Dla człowieka są nieocenioną pomocą w zwalczaniu komarów – dziennie potrafią ich zjeść do kilkunastu tysięcy. Jerzyki zaobserwować można na osiedlach miejskich, o zachodzie słońca, kiedy zaczynają swoje owadzie łowy. Charakteryzuje ich szybki i zwinny lot.

TAURON
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nietoperz
nietoperz
1 miesiąc temu

Czyli ukradliście podlota jego matce? To mają być miłośnicy przyrody? Przecież podloty zostawia się tam gdzie leżą, bo zawsze wróci po nie matka. Gratulacje…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  nietoperz

Taka nauka aby nie zabierać podlotów powinna być wskazana w artykule.

S. Wonder(s)
S. Wonder(s)
1 miesiąc temu
Reply to  nietoperz

Gdybyś wiedział cokolwiek o jerzykach i dlaczego w przypadku tego ptaka nie można mówić o podlocie, nie pisałbyś takich bzdur. Kolejny miłośnik przyrody, gratuluję!

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  S. Wonder(s)

Jeśli wiesz to uświadom więcej osób również mnie. Bez wiem a nie powiem, mam pretensje że ktoś nie wie. Po co agresja w jednym i drugim przypadku?

Wiechu
Wiechu
1 miesiąc temu
Reply to  nietoperz

Polecam polizać troszkę wiedzy. Jerzyki po dorośnięciu wylatują z gniazda i pomijają fazę bycia podlotami. Wylatują zupełnie gotowe do samodzielnej egzystencji. Jeśli z jakiegoś powodu wylot się im nie uda po prostu giną (najczęściej z głodu gdyż rodzice ich nie dokarmiają). W tym przypadku ptak dostał szansę na dorośnięcie i życie na wolności.
https://www.facebook.com/163935770943229/posts/556589951677807/?sfnsn=mo
Tutaj macie opis sytuacji 😉

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Wiechu

Dziękuję.