Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice

Ptasi rondel. Nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich

Barzyniec – wyspę dla ślepowronów zasiedlają również śmieszki. Fot. z arch. RDOŚ w Katowicach

Świeżo wyremontowana wyspa na stawie Barzyniec w Ochabach została już zasiedlona przez rybitwę rzeczną. Ptaki w pełni zaakceptowały nowe siedlisko i rozpoczęły swój pierwszy sezon lęgowy. Jest to druga wyspa na tym stawie, która została zabezpieczona na potrzeby żerowania i gniazdowania ptactwa wodno-błotnego w Dolinie Górnej Wisły.

Ochrona i poprawa stanu siedlisk tych cennych ptaków realizowana jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie oraz Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi.

Pisklęta przy jednym z zejść z wyspy. Fot. z arch. RDOŚ w Katowicach

Dolina Górnej Wisły jest jedną z najważniejszych ostoi rybitwy rzecznej i ślepowrona. Ptaki te zamieszkują wyspy na stawach i żwirowniach, gdzie zakładają swoje kolonie. Rybitwa preferuje nieporośnięte tereny piaszczyste, natomiast ślepowron swoje dni spędza w krzewach i zaroślach bzu oraz wierzby.

– Dzięki realizacji projektu Life.Vistula.Pl pomagamy naturze tam, gdzie jest to niezbędne. Umocnienie i nadsypanie zerodowanych wysp na stawach, na których naturalnie osiedlają się ptaki, skutkuje ograniczeniem ryzyka zanikania tych gatunków. Takie stawy jak ten w Ochabach, pokazują piękną współzależność człowieka i przyrody, gdzie działalność hodowlana może przyczyniać się do zachowania cennych gatunków zwierząt. Odpowiednia gospodarka stawowa zaprasza ptactwo na swoje tereny, z kolei natura odwdzięcza się swoim pięknem i bogactwem – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Pisklęta śmieszki i rybitwy rzecznej na wyspie Ptasi rondel. Fot. z arch. RDOŚ w Katowicach

Przeciwko erozji sztucznych wysp zastosowana została technologia nieprzepuszczalnych ścian z grodzic winylowych PCV, pierwszy raz użyta w ochronie przyrody. Ponadto na stawach, gdzie znajdują się wyspy, wykonane zostało umocnienie fragmentów grobli.

– Jest to piąta wyspa, którą zabezpieczyliśmy w ramach naszego projektu. W porozumieniu z ornitologami i z uwagi na jej charakterystyczny kształt nazwaliśmy ją „Ptasim rondlem” – mówi Damian Czechowski, koordynator projektu z ramienia RDOŚ w Katowicach. – Do tej pory podobne działania zrealizowaliśmy na stawach Granicznik i Olszowiec w Malcu, a także na Zbiorniku Goczałkowickim, gdzie wyspę „Ptasia beczka” zbudowaliśmy od podstaw – dodaje.

Dotychczasowy koszt zabezpieczenia wysp i grobli na stawach hodowlanych to 5 mln zł. Na podobne realizacje czekają sąsiadujący z Barzyńcem staw Młyński oraz staw Łężny w Iłownicy.

Ptasi rondel na stawie Barzyniec. Fot. RDOŚ w Katowicach

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
konsultacja upiekła się
konsultacja upiekła się
6 miesięcy temu

Nie sądzę aby ptaki były zadowolone z nazwy wyspy.