Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Ptaszyn w Metrum Jazz Club. Magiczna podróż w świat jazzu

Fot. Metrum Jazz Club/Krzysztof Grabowski

To był niezwykły wieczór w bielskim Metrum Jazz Club. Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet przeniósł zapełnioną do ostatniego miejsca widownię w wyjątkowy świat jazzu.

Ptaszyn to legenda. Od drugiej połowy lat 50. profesjonalnie związany z polską sceną jazzową, występował między innymi u Krzysztofa Komedy. Jako pierwszy polski jazzman grał w Stanach Zjednoczonych – jako członek orkiestry podczas festiwalu w Newport. Później już sam zakładał zespoły i grał na całym świecie. Jest też niestrudzonym propagatorem jazzu, opiewając jego uroki między innym w Polskim Radiu. Jan Ptaszyn Wróblewski jest też – przypomnijmy – Honorowym Obywatelem Bielska-Białej, jak to kiedyś napisano – dobrym duchem Bielskiej Zadymki Jazzowej.

W piątkowy wieczór w Metrum Ptaszyn wystąpił wraz ze swoim kwartetem, który współtworzą Wojciech Niedziela (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja). Zaczęli po 20.00, a skończyli przed 23.00 (z jedną przerwą). Prezentowali zarówno autorskie kompozycje, jak i klasyki gatunku. Wszystko to w mistrzowskiej aranżacji, którą publika nagrodziła owacją na stojąco. Absolutnie zasłużenie.

google_news