Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Pułkownik Tomasz Białas żegna się z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej

Fot. Powiat Cieszyński

Pułkownik Tomasz Białas odchodzi z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostką tą dowodził od początku jej istnienia, tj. od 2018 roku. 13. ŚBOT ma swój oddział w Cieszynie, gdzie rezyduje 133. batalion lekkiej piechoty. 

To właśnie pod  dowodzeniem  płk Tomasz Białasa z powodzeniem wprowadzono tu pierwszą w Siłach Zbrojnych Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą z psami kontraktowymi. Również w tej jednostce powstał nowatorski Kurs Wawelberga. Projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Kurs prowadzą najlepsi z najlepszych – byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca.

Pułkownik Białas nie rozstaje się jednak z mundurem. 11 września decyzją Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka obejmie stanowisko Dowódcy w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

Kończąc służbę w 13. ŚBOT czuję się jak ojciec, który w pewnym momencie musi opuścić dorastające już dziecko, aby samo mogło dalej się rozwijać. Obejmując dowodzenie w 25. BKP oczekuję nowych wyzwań, które pozwolą mi wykorzystać nabyte w służbie doświadczenie powiedział płk Białas.

Pułkownik Tomasz Białas jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, był dowódcą zespołu bojowego oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Trzykrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju, podczas których szkolił do walki z terrorystami – Irakijczyków i Afgańczyków.

W 2011 r. w Kabulu jako pierwszy żołnierz polskich wojsk specjalnych w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy uhonorowany został medalem za chwalebną służbę – Meritorious Service Medal.

Nowym dowódcą 13. ŚBOT zostanie pułkownik Paweł Piątkowski dotychczasowy Szef Zarządu Logistyki Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
2 miesięcy temu

W 13 Brygadzie Wielki Pan dowodca sciagnał pol rodziny. Beda tesknic 🙁
Gość zrobi wszystko dla kariery i zdjecia w gazecie

ss
ss
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtek

Ty pewnie swoją rodzinę byś olał sikiem prostym.

nie wiadomo
nie wiadomo
3 miesięcy temu

To chyba zmiana na gorsze w 13 ŚBOT (?).