Wydarzenia Cieszyn

Radny pyta: co z tym smogiem?

Smog to palący temat ostatnich lat. Również w powiecie cieszyńskim coraz wyraźniej słychać głosy mówiące o tym, że coś konkretnego trzeba z tym problem zrobić. Ostatnio w sprawie smogu interpelację złożył radny powiatowy Andrzej Bacza. Ten krok związany jest faktem, iż niedawno w Skoczowie zamontowane zostały dwa czujniki pomiaru stężenia zanieczyszczeń powietrza, których wyniki są alarmujące.

Andrzej Bacza, którego prywatną inicjatywą było uruchomienie urządzenia przy ulicy Menniczej w Skoczowie (drugie znajduje się na pobliskim ratuszu), jest mocno zaniepokojony przekroczeniami podstawowych parametrów smogu – pyłów PM 2,5 i PM 10 – i uważa, że konieczna jest natychmiastowa rekcja ze strony władz samorządowych.

„Wydaje się zasadnym, aby starostwo podjęło działania koordynujące, związane najpierw z diagnozą, później poprawą tej niewidocznej gołym okiem, a tragicznej w skutkach, sytuacji. Dlatego wnoszę o zorganizowanie konferencji dla wszystkich włodarzy naszego powiatu. Jej celem byłoby zapoznanie się z zagadnieniem smogu, który jest – jak pokazują pomiary – również naszym dużym problemem” – pisze w interpelacji Andrzej Bacza.

Zdaniem radnego konferencja powinna przynieść nie tylko merytoryczne informacje, ale zakończyć się wspólnymi uzgodnieniami. Andrzej Bacza uważa, że w każdej z gmin powiatu cieszyńskiego powinny zostać zamontowane urządzenia badające jakość powietrza. Obecnie znajdują się one jedynie w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Skoczowie. Analiza wyników rocznej pracy mierników byłaby dobrym punktem wyjścia do wypracowania wspólnych wniosków i podjęcia konkretnych decyzji związanych z ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza w powiecie cieszyńskim. 

KB_rasizm
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments