Wydarzenia Cieszyn

Radość ze współpracy. Cieszyn i Puck od 20 lat razem

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Miasta Cieszyn i Puck świętowały 20-lecie swojej współpracy. W sercu nadolziańskiego grodu można było spróbować kaszubskiej kuchni, zatańczyć wełtoka, posłuchać wielu zespołów i cieszyć się ze wspólnego czasu. Wszystko w ramach imprezy „Od brzegu do brzegu – Puck w Cieszynie”.

W ramach wydarzenia otwarte zostały także trzy wystawy. Pierwsza z nich – plenerowa – zlokalizowana jest w Parku Pokoju, gdzie swoje „Pocztówki z Pucka” prezentują członkowie Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Druga czynna jest w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego w Domu Narodowym i można na niej podziwiać haft kaszubski, który, jak się okazuje, posiada wspólne cechy z hatem cieszyńskim. Ostatnia ekspozycja znajduje się w Zamku Cieszyn. Są to obrazy twórców z Pucka.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Umowa partnerska między Puckiem a Cieszynem została podpisana dokładnie 3 maja 2002. Geneza współpracy jest jednak dłuższa i sięga wydarzenia transmitowanego w telewizji – turnieju miast „Cieszyn kontra Puck” w 2000 roku.

– To była jedna z lepszych imprez, jaka się odbyła na cieszyńskim rynku. Oba miasta miały silne reprezentacje. Szczególnie wspominam pojedynek gwarowy Kaszeba Roszmana z nieżyjącym już szczypionym górolem Henrykiem Bobkiem. Znalazłem się w grupie osób, która spędziła czas z delegacją Pucka po ogłoszeniu ich wygranej. Zaprzyjaźniliśmy się. Zostałem nawet nazwany Ambasadorem Pucka. Po tej imprezie w Pucku zrodził się pomysł nawiązania kontaktów partnerskich i to od władz Pucka wyszła ta inicjatywa. Wymienić tu należy trzy osoby: wiceburmistrz Jolantę Podhajską, burmistrza Adama Zażembłowskiego i przewodniczącego rady miasta Ryszarda Gabriela-Węglowskiego. Tak zrodziła się idea zapraszania się na wspólne święta. Zachęcano mieszkańców, instytucje i organizacje pozarządowe do wspólnego działania. Pomysłów i przedsięwzięć zrealizowanych w ciągu 20 lat jest bardzo dużo – wspomina były cieszyński radny Eugeniusz Raabe.

Wzajemne odwiedzanie się jest praktykowane do teraz. Cieszyn co roku uczestniczy m.in. w rocznicy zaślubin Polski z morzem, ma swoje stoisko na jarmarku bożonarodzeniowym w Pucku. Nad Zatoką Pucką występowali również ambasadorzy Cieszyna, m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, orkiestra dęta „Cieszynianka”, zespół kameralny i zespół smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej czy wokalistka Antosia Kraszewska. Oba miasta współdziałają ze sobą na wielu polach i wymieniają się doświadczeniami.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dla takiej okrągłej rocznicy
dla takiej okrągłej rocznicy
2 lat temu

Nie da się zaprezentować nagrania sprzed 20 lat z Turnieju Miast aby były radny nie opowiadał w puste?