Kultura i rozrywka Sucha Beskidzka

Radosne Święto Zabawki Ludowej

29 sierpnia, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w Stryszawie znów cieszono się Świętem Zabawki Ludowej. Mieszkańcy stęsknili się za tradycyjną imprezą, obchodzoną tu od ponad dwudziestu lat. XXIV Święto Zabawki Ludowej, w tym roku tylko jednodniowe, połączone zostało z kolejnym wyjątkowym wydarzeniem – otwarciem Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie.

Świętowanie rozpoczął występ Kapeli Spod Jałowca, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie, następnie koncert zagrała Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa. Wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu zabawkarskiego, którego tematem w tym roku były sowy. Wszystkie nagrodzone prace można było zobaczyć w trakcie trwania imprezy, a kto nie zdążył, jeszcze we wrześniu może przyjść oglądać wystawę zaaranżowaną wewnątrz nowego budynku GOK.

Rzesze widzów przyciągnął Kabaret Chyba. Piotr Gumulec, Jakub Krzak, Krzysztof Wilkosz oraz perła kabaretu Magdalena Gumulec wywoływali nieustające salwy śmiechu. Na tym pozytywne emocje się nie skończyły, ponieważ zaraz po kabarecie na scenę dziarsko wkroczyła Hania Malacina-Karpiel, charyzmatyczna wokalistka zespołu Holeviaters. Wspólną zabawę kończył koncert kapeli Góralska Hora. Czterech żywiołowych górali porwało do tańca stęsknioną za rozrywką publiczność.

Imprezie towarzyszyły kiermasze twórczości ludowej oraz stoisko KGW Stryszawa Dolna, które przygotowało potrawy do degustacji. Nie zabrakło tradycyjnego chleba ze smalcem, kiszonego ogórka, ciast drożdżowych i bigosu. Cały czas kursowała kolejka turystyczna między Stryszawą Górną i Dolną. Chętnych było tak dużo, że nie wszystkim udało się skorzystać z przejazdu. Furorę zrobiły również animacje dla dzieci prowadzone przez grupę cyrkową Anime z Bielska-Białej.

XXIV Świętu Zabawki Ludowej patronowały portal beskidzka24.pl oraz “Kronika Beskidzka”.

Fot. GOK Stryszawa

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments