Wydarzenia Cieszyn

Rafał Górczyński najlepszym dzielnicowym w regionie. Odebrał wyróżnienie z rąk Janiny Żagan

Fot,. KPP Cieszyn

Mł. asp. Rafał Górczyński pełniący służbę na Komisariacie Policji w Zebrzydowicach został zwycięzcą konkursu na najlepszego dzielnicowego w powiecie cieszyńskim. Nagrodę i wyróżnienie odebrał z rąk starosty cieszyńskiego, Janiny Żagan.

Zazwyczaj nie bierze udziału w spektakularnych akcjach policjantów kryminalnych czy ruchu drogowego, ale wykonuje codzienną, żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców danego rejonu. Powinien doskonale znać swoją dzielnicę, jej mieszkańców i ich problemy. Często jest pierwszą osobą, do której zgłaszają się jego „podopieczni” ze swoimi problemami. Dzielnicowy, bo o nim właśnie mowa, często nazywany jest “policjantem pierwszego kontaktu”.

Ich praca ma szczególny charakter. Dzielnicowy,w ramach swych obowiązków dba nie tylko o bezpieczeństwo mieszkańców, ale utrzymując z nimi stały kontakt, niejednokrotnie pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa społecznego, ograniczenie przestępczości i zjawisk patologii społecznej, budowa wzajemnego zaufania i więzi społecznych w ramach danej społeczności-to oczekiwania związane z jego pracą. I tak co roku starosta cieszyński doceniając znaczenie i prestiż służby przekazuje nagrodę dla najlepszego dzielnicowego w powiecie. W tym roku został nim mł. asp. Rafał Górczyński.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu nie brakowało gratulacji i nagrody pieniężnej dla najlepszego dzielnicowego roku 2023. Wszystko wręczyła osobiście starosta cieszyński Janina Żagan. Gratulacje zwycięzcy złożył obecny na uroczystości pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie nadkomisarz Przemysław Żurat. Do gratulacji przyłączyli się radni powiatowi na czele z przewodniczącym Rady Powiatu, Stanisławem Kubiciusem.

Warto zaznaczyć, żeRafał Górczyński jest policjantem od ponad dziesięciu lat. Jego rejon służbowy obejmuje Kaczyce i Kończyce Wielkie. Z wykształcenia jest ratownikiem medycznym, zdobył również tytuł magistra zarządzania bezpieczeństwem. Jego hobby to głównie piłka nożna. Był nawet zawodnikiem lokalnych klubów sportowych. Obecnie, w czasie wolnym od służby, sędziuje zawody tej dyscypliny sportu.

Fot. KPP Cieszyn

google_news