Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Raj dla rybitw. Zabezpieczą wysepki na “śląskim morzu”

Zdjęcia: A. Siudy, P. Rymarowicz

Rybitwy będą miały jak w raju. Wkrótce ruszy realizacja projektu, dzięki któremu te ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać lęgi.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podpisała umowy dotyczące projektu „Lifevistula”. – Po odtworzeniu plaż żwirowych na żwirowniach w Dolinie Dolnej Skawy, przyszedł czas na prace na Jeziorze Goczałkowickim i stawach hodowlanych – zdradza Łukasz Zych, rzecznik prasowy RDOŚ w Katowicach.

Pierwsze zadanie obejmuje zabezpieczenie „wysepek” na „śląskim morzu”, które tworzą się w okresie niskiego stanu wody. Tamże gniazdują rybitwy rzeczne oraz śmieszki. W czasie wiosennych i letnich opadów deszczu wyspy te razem z gniazdami ptaków są zalewane. Dzięki zaplanowanym pracom ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać lęgi. Prace odtworzeniowe powinny zakończyć się do końca tego roku.

Drugie przedsięwzięcie – także mające chronić ptasie siedliska – dotyczy zabezpieczenia grobli i wysp na stawach hodowlanych w powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i oświęcimskim.

navigate_before
navigate_next

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments