Wydarzenia Żywiec

Rajcza: Urzędowa huśtawka

Fot. Paweł Szczotka

Od kilku miesięcy Rada Sołecka w Rajczy zabiega o powstanie nowego przystanku autobusowego. Niestety. Gdy prawie gładko poszło z jednym urzędem, na przeszkodzie stanął drugi.

Pomysł zakładał stworzenie nowego przystanku w okolicach skrzyżowania głównej drogi powiatowej z Żywca do Ujsół z drogą wiodącą do stacji kolejowej „Rajcza”.

Gdyby powstał, ułatwiłoby to znacznie życie zarówno mieszkańcom, jak i turystom – podkreślają sołtys Rajczy Zbigniew Kopeć i radny gminny Zbigniew Paciorek, którzy działają w Radzie Sołeckiej.

Z pomysłem i prośbą o opinię wystąpili między innymi do Powiatowego Zarządu Dróg. Ten odniósł się do sprawy pozytywnie, ale z kilkoma uwagami.

Na tym odcinku droga wraz z chodnikiem została przebudowana z unijnej dotacji. Przez tak zwany okres trwałości, który wynosi pięć lat, nie można niestety ingerować w chodnik. Dlatego przystanek może być wyznaczony jedynie w obrębie jezdni. Dla przystanków należy sporządzić i zatwierdzić projekt zmiany stałej organizacji ruchu – podkreśla Tomasz Kotajny, dyrektor PZD w Żywcu.

Zdaniem sołtysa Zbigniewa Kopcia i radnego Zbigniewa Paciorka, w tym miejscu nie trzeba wiele, a wystarczyłoby odpowiednie oznakowanie i ustawienie słupków przystankowych. Zapytaliśmy zatem w Urzędzie Gminy Rajcza, czy w najbliższym czasie stworzony zostanie w tym miejscu przystanek lub przynajmniej ustawiony słupek z rozkładem jazdy.

– Ze względu na ilość realizowanych projektów i inwestycji w 2018 roku, wiata przystankowa nie będzie realizowana w tym roku – poinformowano nas krótko, zostawiając bez odpowiedzi nasze pytanie, czy samorządowcy zlecą chociażby oznakowanie jezdni i ustawienie słupka przystankowego.

Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emil
Emil
5 lat temu

A kto tu przyjedzie z Brukseli sprawdzać czy jest przystanek ?

Franuś
Franuś
5 lat temu

Kto to jest w UG “poinformowano nas krótko”? Wiata może powstać później, teraz chodzi o słupek przystanku i na jezdni oznakowanie. Słupek to nie inwestycja.