Bielsko-Biała Sport Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rajd Safari: Ustronianin dojechał do mety na feldze

Fot. mat. pras. / Kajto.pl

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zaliczyli bardzo dobry początek piątkowego etapu Rajdu Safari. Polacy wygrali dwa odcinki specjalne, powiększając swoją przewagę nad drugą z załóg do ponad 16 sekund. Niestety na kolejnej próbie znaleźli się na liście wielu pechowców, którzy przebijali opony, jadąc po bezdrożach i dużych kamieniach. Załoga ORLEN Rally Team zanotowała stratę, spadając jednak tylko o jedno miejsce – na drugą pozycję w WRC2.

Reprezentanci ORLEN Rally Team rozpoczęli dobrym tempem, zapisując na swoje konto kolejne dwa odcinki specjalne. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy wygrali Rajd Safari w ubiegłym roku, doskonale wiedzą, jak nieprzewidywalna jest ta runda. Podczas kolejnej próby Kedong, mierzącej ponad 30 kilometrów, przebili prawą przednią oponę i na feldze dotarli do mety. Oes był najeżony kamieniami i w wielu miejscach pojawiały się na nim koleiny; opony przebili również m.in. reprezentanci zespołów fabrycznych, Ott Tänak czy Esapekka Lappi.

Fot. mat. pras. / Kajto.pl

– Wygraliśmy dwa pierwsze odcinki specjalne dnia w WRC2. Na trzecim, najtrudniejszym jeśli chodzi o nawierzchnię, przydarzyła się przygoda, złapaliśmy kapcia i jechaliśmy na przebitej oponie z przodu bardzo długo, blisko 10 kilometrów. Było dużo piachu, trochę kolein, a w końcówce niestety też i głazy. Na bardzo szybkiej partii przy prędkości około 140-150 km/h uszkodzona opona odleciała i jechaliśmy już na samej feldze. Było ciężko prowadzić na tyle optymalnie, by nie ściągnąć tej opony za wcześnie, chciałem, żeby trzymała się jak najdłużej i absorbowała uderzenia wielkich głazów. Nie straciliśmy zbyt dużo, natomiast spadliśmy na drugą pozycję. To jest długi rajd, teraz musimy się zregenerować i jechać dalej – komentuje Kajetan Kajetanowicz, reprezentant ORLEN Rally Team.

Po czterech odcinkach specjalnych Kajetanowicz i Szczepaniak zajmują drugie miejsce, tracąc 21,2 sekundy do aktualnych liderów, Munstera i Louki. Na trzeciej pozycji są Prokop i Jůrka (+1:20,3 s). Popołudniowa pętla będzie powtórką odcinków Loldia (19,17 km), Geothermal (13,12 km) oraz Kedong (30,62 km). Nad trasą rajdu kłębią się czarne chmury i możliwy jest opad deszczu.

Rajd Safari 2023, nieoficjalna klasyfikacja WRC2 po OS 4:

1. Munster/Louka (Ford Fiesta Rally2) 43:43,1 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia Rally2 evo) +21,2 s
3. Prokop/Jůrka (Ford Fiesta Rally2) +1:20,3 s
4. Kremer/Gottschalk (Škoda Fabia Rally2 evo) +1:22,4 s
5. Tundo/Jessop (Škoda Fabia R5) +2:45,7 s
6. Chwist/Heller (Škoda Fabia RS Rally2) +2:47,2 s
7. Virani/Bhatti (Škoda Fabia R5) +6:22,3 s
8. Díaz-Aboitiz/Sanjuan de Eusebio (Škoda Fabia Rally2 evo) +7:14,3 s
9. Patel/Khan (Ford Fiesta R5) +7:15,1 s
10. Vassilakis/Krawszik (Ford Fiesta Rally2) +10:32,5 s

Fot. mat. pras. / Kajto.pl

google_news