Bielsko-Biała Sport Cieszyn

Rajd Śląska w przyszły weekend – przejedzie przez nasz region

Fot. Rajd Śląska FB

Tegoroczny Rajd Śląska, zaplanowany na 8-10 września 2023, po raz pierwszy odbędzie się jako impreza o międzynarodowej randze. W zawodach  wezmą udział nie tylko najlepsze krajowe załogi, lecz także uczestnicy cyklu FIA European Rally Trophy. Trasa pobiegnie m. in. przez miejscowości, należące do powiatów: bielskiego i cieszyńskiego.

W programie największego motoryzacyjnego wydarzenia w regionie jest 12 odcinków specjalnych, w tym zupełnie nowe próby.

– Rajd Śląska wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń sportowych w województwie śląskim. Cieszę się, że impreza się rozwija, przyciąga fanów motoryzacji, ale także coraz lepsze załogi. W tym roku to już nie tylko przedostatnia runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, zawody uzyskały też rangę międzynarodową, stając sięczęścią FIA European Rally Trophy. Przed nami trzy dni emocjonującej rywalizacji, 12 odcinków specjalnych i widowiskowe ściganie w sercu aglomeracji. Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza więcej atrakcji dla kibiców; to nie tylko większa konkurencja oraz wyższy poziom sportowy, ale także dłuższa i bardziej urozmaicona trasa. Fani wyścigów będą mogli obejrzeć przed Stadionem Śląskim samochody rajdowe, park serwisowy i mechaników w trakcie pracy. To właśnie tam odbędzie się ceremonia wręczenia nagród i zakończenie rajdowych zmagań – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W tym roku stawka uczestników Rajdu Śląska będzie jeszcze bardziej urozmaicona, ponieważ impreza awansowała do kalendarza FIA European Rally Trophy. FIA ERT to międzynarodowe rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy, m.in.: Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). Dołączenie do międzynarodowego cyklu oznacza, że łączny dystans odcinków specjalnych Rajdu Śląska wzrósł do ponad 150 km.

Na śląskich odcinkach specjalnych zmierzą się również zawodnicy walczący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a wyniki Rajdu Śląska mogą zdecydować o tym, kto w tym sezonie sięgnie po tytuł rajdowego mistrza kraju. Tegoroczny Rajd Śląska jest także częścią kalendarzy historycznych mistrzostw Polski (Motul HRSMP), Rajdowych Mistrzostw Południa (RMP) oraz mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Tym samym kibice będą mogli zobaczyć w akcji najbardziej zaawansowane współczesne rajdówki, których cena dochodzi do miliona złotych, a także budzące sentyment samochody sprzed kilkudziesięciu lat – m.in. takie konstrukcje, jak Audi Quattro, Ford Sierra RS Cosworth 4×4, Porsche 911 czy też Opel Kadett. Oprócz zawodników rywalizujących o jak najlepsze czasy, część trasy Rajdu Śląska przejadą też uczestnicy cyklu Śląskich Rajdów na Regularność, organizowanego przez Automobilklub Częstochowski.

W naszym regionie rajdowcy pojawią się drugiego dnia. Na sobotę, 9 września organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone drogi, na których ścigają się rajdowi kierowcy i piloci. Trzy z nich będą pokonywane dwukrotnie.

Sobotnia część rywalizacji rozpocznie się w gminie Jasienica (start o 10:00), gdzie wytyczono zupełnie nowy, niewykorzystywany nigdy wcześniej odcinek specjalny o długości 15,32 km. Następnie zawodnicy zmierzą się na oesie Hażlach (12,2 km, powiat cieszyński), po raz pierwszy włączonym do trasy Rajdu Śląska. Pętlę zakończy próba w Jastrzębiu-Zdroju (18,2 km), wytyczona na zmienionej względem poprzednich edycji trasie.

Po trzech odcinkach specjalnych załogi czeka przerwa na zmianę opon w Bielsku-Białej, a następnie ponowne przejazdy prób Gmina Jasienica (od 14:40), Hażlach (od 15:40) oraz Jastrzębie-Zdrój (16:40). Z mety ostatniego z tych oesów zawodnicy ruszą do Chorzowa, by zakończyć sobotni etap rajdu pod Stadionem Śląskim. Na błoniach Kotła Czarownic wytyczono widowiskowy, lubiany przez kibiców odcinek specjalny o długości 1,5 km, który rozpocznie się o godzinie 19.

W ostatnim dniu rywalizacji w Rajdzie Śląska zawodnicy ponownie pojadą na południe województwa, by tu ścigać się na dwóch odcinkach specjalnych. Etap rozpocznie starcie na kolejnej z nowych prób sportowych, a więc odcinku Ochaby (11,4 km, od 10:40). Następnym z niedzielnych oesów jest zmodyfikowany wariant próby Kiczyce (15,3 km, od 11:20).

Drugi przejazd odcinka Ochaby zaplanowano na 13:10, a na trasę w Kiczycach zawodnicy ponownie ruszą o 14:10. Finałowy oes Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. To dodatkowo punktowana próba, na której pięć najszybszych załóg zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu.

Harmonogram Rajdu Śląska

2023 Piątek, 8 września

  • 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
  • 19:00 – Ceremonia startu (Katowice, ulica Dworcowa)
  • 20:30 – OS 1: Katowice (4 km)

Sobota, 9 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 92,94 km)

  • 8:00 – Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
  • 10:00 – OS 2: Gmina Jasienica (15,32 km)
  • 11:00 – OS 3: Hażlach (12,2 km)
  • 11:50 – OS 4: Jastrzębie-Zdrój (18,2 km)
  • 14:40 – OS 5: Gmina Jasienica (15,32 km)
  • 15:40 – OS 6: Hażlach (12,2 km)
  • 16:40 – OS 7: Jastrzębie-Zdrój (18,2 km)
  • 19:00 – OS 8: Stadion Śląski (1,5 km, Chorzów)
  • 19:20 – Serwis B: 45 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

Niedziela, 10 września (4 odcinki specjalne, łącznie 53,4 km)

  • 8:55 – Serwis C: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
  • 10:40 – OS 9: Ochaby (11,4 km)
  • 11:20 – OS 10: Kiczyce (15,4 km)
  • 13:10 – OS 11: Ochaby (11,4 km)
  • 14:10 – OS 12: Kiczyce (15,4 km, Power Stage)
  • 16:17 – Serwis D: 10 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

16:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Mapki trasy można zobaczyć poniżej:

 

google_news