Wydarzenia Cieszyn

Razem od 20 lat! Chybie i Cierlicko świętują

Fot. UG Chybie

Gmina Chybie wraz z czeską gminą Cierlicko świętują 20-tą rocznicę współpracy.

Z tej okazji chybscy samorządowcy odpowiedzieli na zaproszenie czeskiego partnera, aby uczestniczyć w jubileuszowym spotkaniu. Była to okazja do dyskusji na temat doświadczeń, rezultatów, szans i perspektyw współpracy transgranicznej na polsko-czeskim pograniczu. W wizycie uczestniczyli wójt gminy Chybie Janusz Żydek, przewodniczący Rady Gminy Chybie Piotr Gmuzdek, Wiesław Wójcikiewicz, przewodniczący Komisji Społecznej, Krzysztof Krzempek Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz sekretarz gminy Andrzej Bura. Gminę Cierlicko reprezentowali natomiast David Biegun Starosta Gminy Cierlicko, Stanislav Recmaník Zastępca Starosty, Markéta Fojtíková Przewodnicząca Komisji Kultury, Marek Rojčík Przewodniczący Komisji Sportu oraz pracownicy urzędu Jarmila Stallmachová oraz Šárka Galačová.

Rocznica nie byłaby możliwa bez wieloletniego zaangażowania obydwu stron z troską o trwałość współpracy oraz jej rozwój. Podczas wizyty przedstawiciele samorządów mieli okazję zapoznać się z efektami pracy i wspólnych projektów. Ważnym punktem pobytu delegacji był udział w prezentacji działalności Domu Polskiego oraz Szkoły Podstawowej i Przedszkola z polskim językiem nauczania im. Żwirki i Wigury w Cierlicku. Istotą spotkania było podpisanie przez włodarzy obu gmin deklaracji dalszej współpracy. W podziękowaniu Janusz Żydek, przekazał na ręce starosty Cierlicka pamiątkową paterę wyrażając nadzieję na dalszą owocną współpracę.

Przez te lata Chybie wraz z partnerską gminą realizowali wiele inicjatyw tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i poglądów oraz lepszego poznania naszych mieszkańców. Kluczem do sukcesu partnerstwa były wspólne projekty kulturalne, sportowe i edukacyjne, w tym m.in. „Trangraniczna Kraina Zabawy” (74 tys. zł), „Wspólnie poznajemy przyrodę” ( 86,4 tys. zł), “Aktywni na granicy” (185 tys. zł). Przez ponad 20 lat swoją pracą, zaangażowaniem i przyjaźnią wspierano rozwój współpracy z gminą Cierlicko. To dzięki oddaniu, dobrym pomysłom, pielęgnowaniu kontaktów i nieustannej aktywności mogliśmy wspólnie cieszyć się tą rocznicą.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments