Wydarzenia Oświęcim

Rekordowa liczba odwiedzających w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau

www.auschwitz.org

Rok temu były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau zwiedziły ponad 2 mln osób, co wydawało się rekordem, który będzie trudny do pobicia. Tymczasem w 2019 roku odwiedzających go było o niemal 170 tys. więcej.

Z obserwacji pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz wynika, że w ostatnich latach diametralnie zmienia się forma przyjazdów do byłego obozu. Zaobserwowano dynamiczny wzrost liczby odwiedzających indywidualnych, którzy zwiedzają Muzeum w grupach międzynarodowych, które są organizowane przez różne biura turystyczne. Według deklarowanych przez odwiedzających danych w ubiegłym roku najwięcej zwiedzających przyjechało z Polski (co najmniej 396 tys.), Wielkiej Brytanii (200 tys.), USA (120 tys.) i Włoch (104 tys.). Na kolejnych miejscach znaleźli się Niemcy (73 tys.), Hiszpanie (70 tys.), Francuzi (67 tys.) i Izraelczycy (59 tys.). Nie są to dane kompletne, ponieważ w przypadku około 30 procent odwiedzających, którzy zwiedzali Muzeum w grupach międzynarodowych, organizatorzy przyjazdów nie zadeklarowali konkretnego kraju. Aż 81 procent z nich poznało historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z jednym z ponad 340 przewodników-edukatorów Muzeum oprowadzających w 21 językach. Ponadto w specjalnie organizowanych grupach dostępnych w 9 językach oprowadzono w ubiegłym roku ponad 368 tysięcy osób Ponad 14 tys. osób zdecydowało się na poznanie historii w ramach pobytów studyjnych, co stanowi prawie 20-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Poza oprowadzaniem ogromnej liczby zwiedzających ważną częścią działań edukacyjnych Muzeum są specjalistyczne projekty edukacyjne. W 2019 r. we wszystkich programach Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wzięło udział ponad 18 tysięcy uczestników. Centrum koordynowało także działania ponad 470 wolontariuszy, praktykantów i stażystów z całego świata, którzy poprzez pomoc w codziennej pracy Muzeum poznają Miejsce Pamięci i jego historię. Działalność Muzeum jest również uważnie śledzona na portalach społecznościowych. Ponad 900 tysięcy obserwuje konto Muzeum na Twitterze, ponad 300 tysięcy osób korzysta z muzealnego profilu na Facebooku, a 80 tysięcy na Instagramie.

Oprowadzający po Miejscu Pamięci stale pogłębiają swoją wiedzę w różnych programach i szkoleniach. 50 przewodników Muzeum uczestniczyło w unikatowym, zorganizowanym po raz pierwszy, pięciodniowym szkoleniu w Centrum Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu. Szkolenie poświęcone było nie tylko historii ich ludobójstwa, ale również powolnemu procesowi uznawania tegoż przez społeczność międzynarodową oraz współczesnym przykładom naruszania praw człowieka. Uczestnicy seminarium zwiedzili także muzeum byłego obozu Natzweiler-Struthof. Inne seminaria szkoleniowe odbyły się w: Austrii, Francji, Izraelu, Polsce i na Ukrainie.

google_news