Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Rewolucja kolejowa w regionie. Podpisano ważną umowę

Fot. Michał Cichy

Dziś w Bielsku-Białej podpisana została umowa na dofinansowanie rewitalizacji linii kolejowej na trasie Bielsko-Biała – Skoczów. Budowa ma ruszyć w 2026 roku, a pierwsze przejazdy odbywać się mają cztery lata później. Wcześniej przygotowany zostanie projekt.

Na dworcu głównym w Bielsku-Białej odbyła się konferencja, w czasie której podpisano umowę z PKP PLK uwzględniającą dofinansowanie rewitalizacji linii kolejowej do Skoczowa. Dokument w imieniu władz miasta podpisał prezydent Jarosław Klimaszewski. Linia Kolejowa nr 190 zlikwidowana została w 2009 roku. Budowa w 2026 roku, a w 2030 planuje się pierwsze przejazdy. W konferencji wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy.

To jest bardzo wielkie wydarzenie, nie tylko dla mieszkańców Bielska-Białej ale dla całej aglomeracji Beskidzkiej. Gdybyśmy nie skorzystali z dofinansowania, taka szansa, nie pojawiłaby się nigdy, a tego by nam mieszkańcy nie wybaczyli, dlatego dziękuję wszystkim, którzy partycypują w kosztach mimo trudnych dla samorządów czasów. To jest niezbędna linia dla dalszego naszego rozwoju. Trudno było zmarnować taką szansę. Życzę, żeby ta inwestycja przebiegała terminowo i bezpiecznie – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

W imieniu PKP PLK dokument podpisał Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP PLK. – Linia nr 190 jest jedną z wielu linii związanych z węzłem Bielsko-Biała, bardzo ważnym węzłem. Linia malownicza, kręta, dużo zakrętów, małe promienie skrętu. Tych parametrów dużych prędkości nie uzyskamy, ale ten przedział 80-100 km/h jest wystarczający. 22 km długości, jedenaście przystanków, siedem istniejących, cztery nowe. Średnio, co 2 km pociąg będzie zabierał mieszkańców, w obrębie miasta Bielska-Białej będzie to jeszcze częściej. To typowa kolej aglomeracyjna. Same składy pociągów zależeć będą od organizatora transportu, którym jest marszałek województwa śląskiego. Żeby co 30-60 minut mieszkańcy mogli wsiąść do pociągów, musi ich być co najmniej 15-20 – mówił prezes Merchel.

Linia kolejowa 190 powstała ponad 130 lat temu. Jeszcze do 2009 roku kursowały po niej regularnie pociągi. Jej fatalny stan techniczny oraz przestarzały profil torów sprawiały, że jeździły w żółwim tempie. Podróż z Bielska-Białej do Cieszyna trwała blisko 2 godziny. Po modernizacji pociągi pokonywałyby trasę w niespełna godzinę.

Początkowo inwestycja rewitalizacji 22-kilometrowego odcinka linii kolejowej do Skoczowa znajdowała się na liście rezerwowej rządowego Programu Kolej Plus, ale wiosną PKP PLK poinformowała, że projekt Aglomeracji Beskidzkiej uzyska dofinansowanie. Według szacunków, modernizacja odcinka kosztować ok. 350 mln zł. 85 proc. wartości stanowi dofinansowanie z rządowego programu, a pozostałą część kwoty wyłożą samorządy i marszałek województwa śląskiego. W ramach inwestycji planuje się budowę praktycznie od nowa nawierzchni torowej, budowę lub modernizację obiektów inżynieryjnych, przejazdów i przejść.

google_news
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
WYBORCA
WYBORCA
8 miesięcy temu

Kiedy oduczycie się pieprzyć te głupoty w stylu „rząd daje „
Każdy rząd stara się nam jak najwięcej zabrać a wręcz nas okradać w podatkach .
Jak PiS /obniżył podatek z 18% do 12% i dowalił składkę zdrowotną 9% / Czyli obniżył do 21% 😂
Ekonomia ludu jest na bardzo słabym
Pozdrawiam dostających od tzw.Rządu

słaby na ekonomii
słaby na ekonomii
8 miesięcy temu
Reply to  WYBORCA

Jak inaczej nazwać jeśli ma pieniądze a samorządy nie mają?

Krystian
Krystian
8 miesięcy temu

Taka ciekawa wieść o pociągach. Na Dolnym Śląsku odtworzono i nadal odtwarza się linie kolejowe, które zaczęły być likwidowane począwszy od czasu Buzkowej władzy. I okazało się, że pasażerów stale przybywa.

Tom.Info
Tom.Info
8 miesięcy temu
Reply to  Krystian

Tak, ludzie wracaja do PKP (kiedys celowo jezdzilo to w takich godzinach ze stawalo sie nierentowne – i do zlikwidowania)
Niestety na Dolnym Slasku bezpowrotnie zamieniono piekne szlaki kolejowe na sciezki rowerowe – np Kamienna Gora – Chemsko Slaskie/

Iza
Iza
8 miesięcy temu

Nie spotkał przypadkiem ktoś ekologów co mieli zająć
Się pożarem, w Kaczycach i poinformować społeczeństwo
CO tam było składowane, czy było skazenie itp…

Tom.Info
Tom.Info
8 miesięcy temu

Dobra informacja, linia nr 190 wróci jak kiedyś zbierała ludzi z osiedli. Szynobusy kolej aglomeracyjna do centrum Bielska po prostu szybka kolej miejska. Dla młodzieży do szkoły di centrów handlowych. Kolej znów stała sie modna

obli da,obla da
obli da,obla da
8 miesięcy temu

Papier wszystko przyjmie,to blef,nie będzie na to pieniędzy.To najmniej potrzebna inwestycja w regionie.

Życie smutne
Życie smutne
8 miesięcy temu

300 milionów !! – ten zły zaś PIS daje, 50 milionów samorządowcy. Jedynie słuszne i poprawne POlityczne PO wszystko likwidowało

kaa
kaa
8 miesięcy temu
Reply to  Życie smutne

Może ciebie zlikwidować?

Życie
Życie
8 miesięcy temu
Reply to  kaa

Prawda boli, oj boli POpaprańcow

zwykły obywatel
zwykły obywatel
8 miesięcy temu
Reply to  Życie smutne

PiS to tylko obiecał. Teraz zgody, opinie, analizy, potem długa inwestycja, finansowana z kolejnych budżetów, których PiS już nie spartoli. Zapłaci już rząd KO. Co nie zmienia postaci rzeczy, że z naszych podatków. Ale przynajmniej nie będa kupować podkładów od handlarza bronią.

Życie
Życie
8 miesięcy temu

Bełkot, kłamstwa…. Wszyscy wiedzą jak za donka obiecywali i nic nie było a co się rozpoczęło to firmy bankrutowały . Nie daj Boże , jak dorwą się do władzy PO ( bo przy tusku reszta totalnej nic nie będzie miała do powiedzenia) to będą się chwalić : przekopem mierzei, tunelem pod Świną, Via Carpatia, Baltic Pipe, holdingiem Orlen …. etc. a następnie wszystko sprzedadzą , szkoda gadać

do rzyci
do rzyci
8 miesięcy temu
Reply to  Życie

Krótko: Armagedon będzie

!
!
8 miesięcy temu

NIGDY WIĘCEJ PO

na życzenie
na życzenie
8 miesięcy temu
Reply to  !

Będziesz miał KO