Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rezolucja na 500-lecie Reformacji

Obradował Sejmik Województwa Śląskiego. Jednym z punktów sesji było podjęcie rezolucji w sprawie 500-lecia Reformacji, które przypada akurat w tym roku.

– Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli rezolucję w tej sprawie. To wyjątkowa okazja, aby zaznajomić mieszkańców województwa śląskiego z historią ruchu reformacyjnego i przypomnieć znaczące wydarzenia, miejsca oraz postaci wybitnych śląskich ewangelików. Uchwała ta zostanie odczytana podczas uroczystej wspólnej sesji Rady Miejskiej Cieszyna, Rady Powiatu Cieszyńskiego i Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbędzie się 8 lutego w Cieszynie – wyjaśnia Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego.

Rezolucja ta jest nawiązaniem do uchwały przyjętej 21 września 2015 roku przez Sejmik Województwa Śląskiego w kwestii ustanowienia roku 2017 – Rokiem Reformacji. Obchody jubileuszu 500-lecia zainaugurowano uroczyście 31 października 2016 roku w kościele Jezusowym w Cieszynie, który jest największą świątynią luterańską w Polsce.

W przyjętej rezolucji radni Sejmiku Województwa Śląskiego wyrażają wolę, by w Cieszynie – mieście reformacji, podkreślić zasługi byłych i obecnych mieszkańców regionu wyznania ewangelickiego, dziękując za zaangażowanie na rzecz wspólnoty regionalnej i wyrażając nadzieję na dalszą owocną, pełną wzajemnego szacunku i zrozumienia współpracę, która czyni śląską różnorodność szansą i bogactwem kulturowym dla Polski.

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments