Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – kiedy jest zalecany?

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego stanowi element diagnostyki schorzeń tego obszaru. Warto wiedzieć, kiedy trzeba go przeprowadzić i na czym polega.

Na czym polega rezonans magnetyczny biodra

Rezonans magnetyczny (RM) jest badaniem wykorzystywanym między innymi w diagnostyce schorzeń stawów (np. biodrowego, skokowego, kolanowego). Maszyna emituje silne pole magnetyczne i fale radiowe, dzięki czemu sprawdzić można co dzieje się wewnątrz organizmu. Pacjenci często pytają, czy rezonans może mieć skutki uboczne, jak na przykład tomografia komputerowa. Odpowiedź brzmi nie – oddziaływanie to nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Diagnostyka schorzeń stawu biodrowego a rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny jest używany w diagnostyce schorzeń i zwyrodnień stawu biodrowego. Lekarz może go zlecić na przykład w przypadku podejrzenia nowotworu. Często przeprowadza się go również w zaawansowanych stanach zapalnych stawu, aby wykluczyć przyczyny problemu, po urazach sportowych i związanych z życiem codziennym. Rezonans stawu biodrowego może też pokazać jak goi się staw po urazie, wykazać nieprawidłowości rozwoju stawu, a także jego późniejsze zwyrodnienia.

Wskazania i przeciwwskazania do RM biodra

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego stawu biodrowego? Lekarz może skierować pacjenta na badanie, jeśli niewskazane są inne metody diagnostyczne, takie jak RTG – ma to miejsce w przypadku bardzo małych dzieci lub kobiet w ciąży. Jeśli też właśnie na przykład metoda RTG nie będzie w mniemaniu lekarza wystarczająca, wybierze on rezonans. Rezonans wykonuje się także przed planowanymi zabiegami, polegającymi na pracach rekonstrukcyjnych stawu.

Do przeprowadzenia badania istnieją także przeciwwskazania. Nie zostaną do rezonansu zakwalifikowane z dużym prawdopodobieństwem te osoby, które mają w swoim ciele urządzenia takie jak rozrusznik serca czy pompa insulinowa – rezonans może bowiem trwale zaburzyć pracę tych urządzeń. Drugą grupą są osoby z metalowymi elementami w ciele – na przykład ortopedycznymi śrubami. Podczas badania mogłyby one się przesunąć, uszkadzając okoliczne tkanki. Żeby lekarz mógł nas zakwalifikować do badania, należy mu pokazać dokumentację medyczną związaną z tymi urządzeniami.

Przebieg badania

Rezonans biodra można przeprowadzić w systemie zamkniętym lub otwartym. O szczegółach przeczytać można pod linkiem: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-biodra-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/. Badanie w systemie zamkniętym polega na wsunięciu leżącego pacjenta do wąskiego tunelu maszyny – co często bywa utrudnieniem dla osób otyłych czy cierpiących na klaustrofobię. Takim pacjentom, w miarę możliwości, zaleca się przeprowadzenie badania w systemie otwartym, który zapewnia więcej miejsca. Badanie jest zupełnie bezbolesne. Można jednak odczuwać pewien dyskomfort związany ze odczuwalnym wzrostem temperatury powietrza – dlatego też na badanie warto ubrać się w coś przewiewnego i koniecznie bez metalowych elementów (sprzączki, guziki, zamki itp.).

Badanie trwa od kwadransa do godziny, w zależności od potrzeb jego przeprowadzenia. Jeżeli zostanie przeprowadzone bez kontrastu, pacjent będzie mógł od razu po nim wrócić do codziennych zajęć, prowadzić samochód. W przypadku badania z kontrastem konieczne będzie pozostanie w placówce diagnostycznej prze ok. 1-2 godziny, aby upewnić się, czy środek kontrastowy nie wywoła rekacji alergicznej.

Zdjęcie: pixabay.com

google_news