Dzisiaj, 24 lutego mija 80 rocznica śmierci Emila Zegadłowicza – wybitnego poety, prozaika i tłumacza, współtwórcy polskiego ekspresjonizmu.
Emil Zegadłowicz (1888 – 1941) wydał ponad 40 tomów poezji, sześć powieści oraz osiem dramatów scenicznych. Za życia był zaliczany do grona najwybitniejszych polskich twórców literackich.
Swoją twórczością fascynował nie tylko znawców literatury. Poezja Zegadłowicza oczarowała między innymi Karola Wojtyłę (znawcy życia polskiego Papieża zdają się nie zauważać zachwytu Jana Pawła II wierszami Zegadłowicza, tymczasem do późnych lat swojego życia Jan Paweł II z pamięci mówił wiersze poety z Gorzenia Górnego…).
Niegdysiejszy honorowy obywatel Wadowic (tytuł Zegadłowiczowi radni nadali w 1933 roku, a odebrali trzy lata później po ukazaniu się powieści „Zmory”) nie cieszy się estymą współczesnych władz miasta i powiatu. Bogate zbiory zdobiące niegdyś dwór Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym są obecnie w Zamku w Suchej Beskidzkiej. Stojący przed wadowickim ogólniakiem pomnik Zegadłowicza rozsypuje się, a dwór poety w Gorzeniu Górnym oraz otaczający go park (obecnie własność skarbu państwa) wymaga interwencji ogrodnika i budowlańców.
O nierowiązanej po dziś dzień tajemnicy związanej z twórczością Emila Zegadłowicza pisaliśmy TUTAJ.
Zaginione rękopisy Zegadłowicza vs dygnitarz partyjny stalinista Leon Kruczkowski.
Likwidacja muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej nie po raz pierwszy wyrzucone na bruk(Muzeum Miejskie,Muzeum Zegadłowicza w Gorzeniu).Władze Wadowic rozwiązały umowę użyczenia lokalu przy ulicy Krakowskiej 8.Może gdyby nie “radosna” twórczość m.in na temat JPII los byłby łaskawszy.
NIe ma przypadków,są tylko znaki.
Te znaki to pewnie sprawiedliwość dziejowa w/g tej historii. A jednak nie ma wielu bohaterów lokalnych, dlaczego JP II potrafił się wznieść ponad “historię”? O czym świadczy zlepek (wtrącenie) z dodaniem dygnitarz partyjny, stalinista (a bolszewik nie?) przez Tadeusza – na korzyść czy przeciwko Zegadłowiczowi? Mącenia c.d.
Niezrozumiałe dlaczego wybitny nie cieszy się estymą współczesnych władz miasta i powiatu, do PiS nie należał?
Władze miasta i powiatu mogą nie miłować Zegadłowicza lecz okrągła rocznica nie zmobilizowała np. Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej? Na złość władzom za eksmisję.