Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Rocznicowy pomnik i skwer nabierają kształtów

Fot. Marcin Kałuski

Nabiera kształtów nowy skwer w centrum Czechowic-Dziedzic. Stanął tam już pomnik Wolności. Na jego budowę władze miasta pozyskały nie tylko rządową dotację, bo jeszcze napływają pieniądze od darczyńców.

Nowy plac powstaje na rogu ulic Niepodległości i Mickiewicza, pod Komisariatem Policji. 25 września Rada Miejska podjęła decyzję o nadaniu mu nazwy „Skwer Stulecia”. Dobiegły końca prace ziemne, a niebawem pojawią się tu między innymi drzewka, krzewy, kwiaty i ławki. Skwer ma być kolejnym zielonym zakątkiem w samym centrum miasta, w którym będzie można na chwilę odpocząć. Najważniejszym elementem placu będzie pomnik Wolności.

Przypomnijmy, władze miasta zdecydowały się na odbudowę historycznego monumentu, który zburzyli hitlerowcy, a który pierwotnie stał naprzeciwko dworca kolejowego. Rada Miejska w tej sprawie była jednomyślna. Pomnik, za wykonanie którego odpowiada pracownia Karola Badyny, doświadczonego rzeźbiarza z Krakowa, już stanął na placu, choć za sprawą ogrodzenia miejsca budowy na razie nie jest dobrze widoczny z ulicy. Ci, którzy w początkowym etapie stawiania pomnika wspięli się na palce, by przez płot zobaczyć monument, byli zaniepokojeni tym, że brakowało tam ważnych elementów. Jednak – zgodnie z planem – pomnik uzupełniły figury legionisty i powstańca-robotnika. Maciej Kołoczek, zastępca burmistrza miasta wskazuje, że zrobiono wszystko, aby nowy pomnik jak najbardziej przypominał swój pierwowzór.

Budowa skweru będzie kosztować gminę nieco ponad milion złotych. Z kolei budowa pomnika zamknie się w kwocie 419 tysięcy. Podczas sesji Rady Miejskiej 28 sierpnia burmistrz Marian Błachut poinformował o dofinansowaniu tego zadania. Na odbudowę pomnika gmina pozyskała 113 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co więcej, jak zapowiadał szef miasta, zorganizowano zbiórkę na rzecz odbudowy. Dlaczego, skoro i tak znaleziono pieniądze w budżecie miasta? Wyjaśniono to w przejrzysty sposób między innymi na plakatach, rozwieszonych na płocie okalającym plac budowy: „Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, wzorując się na aktywnej postawie ówczesnych mieszkańców, którzy w 1924 roku, w 10. rocznicę wymarszu legionistów z Dziedzic i Czechowic, wspólnymi siłami wystawili rodakom Pomnik Wolności na pamiątkę odzyskanej niepodległości, zapraszają Mieszkańców i Przedsiębiorców Gminy oraz wszystkich chętnych do wsparcia odbudowy Pomnika Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. (…) Odbudujmy wspólnie Pomnik Wolności, zburzony 7 września 1939 roku przez Niemców i uczcijmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości pod nowym pomnikiem”. Jak uzupełnia wiceburmistrz Maciej Kołoczek, ci darczyńcy, którzy przekażą na ten cel co najmniej tysiąc złotych, zostaną uhonorowani wmurowaniem okolicznościowych tabliczek.

Jak dowiadujemy się w ratuszu, termin oddania placu i pomnika do użytku nie jest zagrożony. Dlatego też uroczyste otwarcie placu i odsłonięcie pomnika zaplanowano na 10 listopada. Wtedy też ma zostać zasadzony symboliczny dąb kolumnowy. Dzień później w tym miejscu zostaną zorganizowane miejskie obchody stulecia odzyskania niepodległości. Władze miasta mają nadzieję, że uroczystości odbędą się z udziałem przedstawicieli władz państwowych.

Wpłat na budowę pomnika można dokonywać na konto gminy Czechowice-Dziedzice w banku PKO BP – oddział 1 w Bielsku-Białej, pod numerem:

68 1020 1390 0000 6802 0024 9680

lub w kasie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach z dopiskiem „Pomnik Wolności”.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments