Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rodzice Jana Pawła II zostaną wyniesieni na ołtarze?

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych służebnicy bożej Emilii Wojtyły oraz sługi bożego Karola Wojtyły – seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

Po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, decyzja abp. Marka Jędraszewskiego była kolejnym prawnym wymogiem do rozpoczęciu procesu kanonizacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców św. Jana Pawła II.

Stosowne dokumenty w najbliższych dniach dotrą do parafii Archidiecezji Krakowskiej, a o rozpoczęciu procesu zostaną poinformowani wierni, którzy proszeni są o przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do dnia 7 maja 2020 roku jakichkolwiek dokumentów, pism lub wiadomości dotyczących Sług Bożych, zarówno pozytywnych jak i negatywnych.

– Pamięć o rodzicach św. Jana Pawła II, zwłaszcza w środowisko wadowickim i krakowskim, była ciągle żywa. Od ich śmierci minęło bardzo dużo czasu, ale żyją jeszcze osoby, które osobiście znały rodziców Karola Wojtyły. Będziemy starali się do nich dotrzeć i poprosić, żeby złożyli zeznania – mówi ks. Andrzej Scąber. Referent ds. kanonizacyjnych w Archidiecezji Krakowskiej dodaje, że ponadto przesłuchiwani będą świadkowie „ze słyszenia”, czyli dzieci czy wnukowie bezpośrednich świadków życia Sług Bożych. – Sam papież – w pewnym sensie – będzie bezpośrednim świadkiem świętości swoich rodziców. Jest wiele tekstów, które potwierdzają to, że byli to wyjątkowi ludzie – dodaje ks. Scąber podkreślając, że Jan Paweł II często wspominał swojego ojca, z którym łączyła go wewnętrzna przyjaźń duchowa; mamę pamiętał mniej, ale zawsze nosił ją w sercu – aż do śmierci.

Ks. Scąber zwraca uwagę, że formalnie będą prowadzone dwa osobne procesy kanonizacyjne, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga. – Ten proces nie będzie łatwy ze względu na małą liczbę naocznych świadków, ale już teraz możemy powiedzieć, że dokumentacja, która została zgromadzona – zwłaszcza dotycząca Karola Wojtyły – jest bardzo obszerna i wynika z niej, że ten człowiek w kolejnych latach życia ewoluował w stronę Boga i tę przyjaźń z Bogiem przekazał swojemu synowi, przyszłemu papieżowi – wyjaśnia ks. Scąber.

U progu procesu beatyfikacyjnego można powiedzieć, że Emilia i Karol Wojtyłowie to przyszli patronowie rodziny. – Dziś rodzina przeżywa kryzys – mnóstwo rozwodów, związków kohabitujących, porzuconych dzieci. Rodzina Wojtyłów – jak mówi papież Franciszek – to święci z sąsiedztwa – normalni, zwyczajni, którzy pokazują nam, że w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, w czasie choroby, śmierci dwojga dzieci można zaufać i być blisko Pana Boga – mówi ks. Scąber.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk
Henryk
2 lat temu

kto wie kim była Irena Kinaszewska????

Krystian
Krystian
2 lat temu

Ten papieski kult zamienił się w absurd. Na tej zasadzie można kanonizować wstecz całe linie rodzinne wszelakich świętych.

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  Krystian

Żeby się nie okazało, że też masz jakiego w rodzinie.

St@n
2 lat temu

Kolejny idiotyzm w tym pslamskim kraju

Krystian
Krystian
2 lat temu

Na tej zasadzie to można wstecz całą linię rodzinną kanonizować.

zómerlik
zómerlik
2 lat temu

Wszyscy Świeci, a robić ni ma komu.

Szewcdratewka
Szewcdratewka
2 lat temu

a mnie to lata, nie jestem zainteresowany gusłami, czarami,zabobonami, płaską Ziemia ani innymi bzdurami

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  Szewcdratewka

Harrego Pottera czytał?

Toja
Toja
2 lat temu

biedny Altzheimer II

JO
JO
2 lat temu

JP II NIC nie zrobił w sprawie nadużyć w KK i za to został świętym. Co to za kościół ?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  JO

Nie za to został świętym. Miał wielką akceptację społeczeństwa, tych którzy znali, uczestniczyli w spotkaniach w trudnych czasach. W przypadku rodziców – znak zapytania jak w tytule. Kościół o.k., grzeszni są ludzie.

świętyspirytus
świętyspirytus
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

jak wymrą mohery , to wreszcie nastanie normalność

edzio
edzio
2 lat temu

Dożyjesz tego?

Ka
Ka
2 lat temu

Poglupieli JUZ calkiem

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Jeśli kościół zechce – zostaną. Tu nikt inny nie decyduje.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jest mocne uzasadnienie, że dziś rodzina przeżywa kryzys a przed wojną żyli normalni, zwyczajni mimo przeciwieństw godni świętości.

antykatabas
antykatabas
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

a co ze świętą ciotką kuzyna dżejpitu – czy ona gorsza ????????????? 🙂🙂

edzio
edzio
2 lat temu
Reply to  antykatabas

A E.T.?