Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rolety rzymskie czy tradycyjne – które lepiej chronią przed słońcem?

Rolety znano już w Starożytności. Zasłony, chociaż ciężko w to uwierzyć, mają zaledwie kilkusetletnią tradycję. Dziś coraz częściej sięgamy do korzeni – zamiast zasłon wieszamy w oknach rolety klasyczne lub rzymskie.

Rolety rzymskie – nietuzinkowa dekoracja i ochrona przed słońcem

Rolety rzymskie faktycznie wywodzą się ze Starożytnego Rzymu, stąd też ich nazwa. Pierwotnie stanowiły wyłącznie ochronę przed słońcem i kurzem. Dla wzmocnienia ich praktycznego zastosowania często były moczone.

Dziś nikt nie moczy rolet rzymskich, a ich funkcje praktyczne stoją na równi z dekoracyjnymi.

Roleta rzymska zasłania okno wraz z framugą, a jeśli okno znajduje się we wnęce, może zasłonić ją całą. W dzień, podciągnięta do góry roleta, układa się nad oknem w zwój dekoracyjnych fałdów. W ten sposób nie zabiera cennego miejsca wokół okna, jednocześnie dopełnia aranżację wnętrza, znacznie ją ubogacając, szczególnie gdy jest uszyta z wielokolorowej tkaniny (zobacz szyte na wymiar rolety marki Eurofirany).

Niezaprzeczalną zaletą rolet rzymskich jest możliwość demontażu i prania. To też okazja, by zmienić rolety na inne, na przykład, zamiast ciężkich zimowych, powiesić lekkie, wiosenne.

Rolety klasyczne – prostota i funkcjonalność

Klasyczne rolety montuje się do framugi okiennej. Dobrym rozwiązaniem jest montaż prowadnic, dzięki nim tkanina jest ustawiona równolegle do okna nawet wówczas gdy jest ono uchylone. W dzień, gdy są podciągnięte do góry, zwijają się na rolce. Jeśli rolka ukrywa się w kasecie maskującej, roleta w dzień jest niewidoczna. To zasadnicza różnica między roletą klasyczną i rzymską. Klasyczna nie ma funkcji typowo dekoracyjnej.

Rolety klasycznej nie można zdemontować i uprać, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym odkurzaniu. Drobne plamy można próbować usunąć gumką do ścierania, rolety bowiem są zabezpieczone przed zabrudzeniem specjalną membraną.

Rolety rzymskie kontra klasyczne – które lepsze

To pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy typ rolety (także modne ostatnio rolety dzień-noc) mają swoje zalety i wady. W przypadku rolet najważniejszy jest nie wygląd, ale możliwość zaciemnienia wnętrza. A to z kolei zależy nie od typu rolety, ale od tkaniny, z jakiej została uszyta.

Większość rolet klasycznych szyje się z tkanin zaciemniających typu blackout, bo od rolet tego typu oczekuje się przede wszystkim dobrego zaciemnienia. Z kolei rolety rzymskie z ich dekoracyjnym wyglądem często szyje się z tkanin przepuszczających promienie słoneczne.

Rolety rzymskie wygrywają w kategorii „łatwe czyszczenie”. Z kolei rolety klasyczne lepiej sprawdzają się w małych wnętrzach, gdzie praktycznie w ogóle nie zajmują miejsca. Ostateczna decyzja przy wyborze między różnymi typami rolet powinna być uzależniona od stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze.

Przeczytaj także: Czym są rolety rzymskie? O czym pamiętać podczas ich wyboru?

Eurofirany to marka z dwudziestodziewięcioletnią tradycją. Od początku stawia na wysoką jakość sprzedawanych produktów i kompleksową obsługę klienta. Oferuje między innymi szycie na wymiar zasłon, rolet i firan, a także sprzedaż gotowych wyrobów tekstylnych i dekoracyjnych dodatków. Zakupy można robić za pośrednictwem strony internetowej oraz w kilkudziesięciu salonach stacjonarnych w całej Polsce.

W ostatnich miesiącach w ofercie marki pojawiły się trzy nowe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line.

google_news
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Mowa jest o dwóch rodzajach rolet i nagle pojawiają się kursywą (przylepione) jakieś trzecie eurofirany.

AB
AB
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Czytaj ze zrozumieniem! Eurofirany to nazwa firmy

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  AB

Czytam, jeśli się opisuje rolety i mówi o występowaniu 2 rodzajów – trzeba powiązać opis marki z tym co było napisane wyżej. Bo nie są to 2 artykuły sponsorowane tylko 1.

Czytający
Czytający
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Tylko winny się tłumaczy!

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Czytający

Nie wiem, winny czy niewinny i nie o to chodzi.

Jan
Jan
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Bo to jest kryptoreklama firmy… nie załapałaś tego?