Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Rozdzielność majątkowa a długi

Posiadanie wspólnoty majątkowej jest najpopularniejszy ustrojem majątkowym małżeństw. Niestety może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, jak odpowiedzialność za dług małżonka. Dlatego warto zastanowić się nad rozdzielnością majątkową, która w wielu sytuacjach zwalnia z takiej odpowiedzialności.

Co to jest rozdzielność majątkowa?

Intercyza polega na rozdzieleniu majątków małżonków. Można podpisać ją :

  • Przed ślubem – w tej sytuacji nie powstaje majątek wspólny, , a każde z nich będzie gromadzić tylko i wyłącznie majątek osobisty.
  • W trakcie trwania związku małżeńskiego – od chwili podpisania intercyzy, każdy z małżonków zachowuje te składniki majątku, które nabędzie po wprowadzeniu rozdzielności. OD tego momentu każdy z nich sam odpowiada za swoje zobowiązania. Natomiast wszystkie zobowiązania, które miały miejsce przed podpisaniem umowy o rozdzielności, należą do obydwóch małżonków.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej następuje:

  • w formie umowy majątkowej małżeńskiej,
  • na mocy prawa, w postępowaniu sądowym.

Do podpisania intercyzy potrzebne są dokumenty oraz sporządzenie konkretnej umowy. następnie należy wybrać się do notariusza i podpisać oświadczenie. Aby podpisać intercyzę należy przygotować

  • akt zawarcia małżeństwa w przypadku, gdy małżonkowie są już po ślubie,
  • zgodę obydwóch osób na ustanowienie rozdzielności majątkowej,
  • pełną zdolność do czynności prawnych.
Rozdzielność majątkowa a długi współmałżonka

Pokrywanie długów zależy od tego, kiedy rozdzielność majątkowa została ustanowiona. W sytuacji, gdy podpisano ją przed ślubem, za dług odpowiedzialna jest osoba, która go zaciągnęła.

Jednakże gdy np. jeden z małżonków złoży wniosek o udzielenie finansowania do banku, musi poinformować bank o intercyzie, aby bank wykluczył wspólnotę majątkową. Jeżeli tego nie zrobi, to strona może być przekonana o wspólnocie majątkowej.

Gdy drugi małżonek nie udowodni, że bank nie wiedział o rozdzielności majątkowej, musi liczyć się z tym, że spłata długów może nastąpić również z jego majątku. Gdy małżonkowie zdecydowali się na intercyzę w tracie trwania związku małżeńskiego, to wspólnie odpowiadają za wszystkie zobowiązania zaciągnięte przed jej podpisaniem.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy jeden z małżonków weźmie kredyt bez wiedzy drugiego. Wtedy osoba, która go zaciągnęła spłaca dług ze swojego majątku osobistego oraz składników majątku wspólnego.

Kiedy warto rozważyć rozdzielność majątkową?

Rozdzielność majątkowa nie wynika tylko i wyłącznie z braku zaufania do partnera. Warto ją również rozważyć w innych sytuacjach:

  • chęć utrzymania niezależności majątkowej,
  • uniknięcie postępowania podziału majątki po rozwodzie,
  • ochrona dotychczasowego majątku przed ewentualną egzekucją, w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą o wysokim ryzyku finansowym,
  • ochrona przed odpowiedzialnością za długi małżonka.

Artykuł powstał na podstawie publikacji Rozdzielność majątkowa a długi ze strony splatachwilowek.pl.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
4 lat temu

Oj przydałoby się. Mama znajomego z dzieciństwa musiała sprzedać dom przez długi męża, który ją zostawił

Filip
Filip
4 lat temu

Gdyby rozdzielność majątkowa była bardziej popularna, to wiele rozpadających się małżeństw uchowałoby się przed “wyprzedażą” dobytków